Ukrajina potrebuje viac podpory, tvrdí Sandu inak sa Rusko nezastaví

28.8.2023 (SITA.sk) – Ukrajina potrebuje podľa moldavskej prezidentky Maie Sandu „väčšiu podporu… a všetci by mali pochopiť, že ak sa Ukrajine nepomôže, Rusko sa na Ukrajine ani v Moldavsku nezastaví“. Vyjadrila sa tak v rozhovore s Christiane Amanpour zo CNN.

Napätie s Ruskom

V exkluzívnom rozhovore v Kišiňove prezidentka dodala, že dúfa, že „čoskoro príde väčšia podpora, aby mohla Ukrajina získať späť svoje územia a uvidíme koniec tejto šialenej vojny“.

Amanpour sa s prezidentkou zhovárala v nedeľu, keď si Moldavsko pripomínalo svoj 32. deň nezávislosti. Krajina, ktorá hraničí s Ukrajinou, zažíva vážne napätie s Ruskom, najmä v súvislosti s východným proruským separatistickým územím Podnestersko, kde sú umiestnené ruské jednotky.

Ruský vodca Vladimir Putin dokonca vo februári anuloval zahraničnopolitický dekrét z roku 2012, ktorý čiastočne uznával nezávislosť Moldavska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ovplyvnenie diania v Moldavsku

V Podnestersku podľa Sandu „vládne režim, ktorý podporuje Rusko“. „V Podnestersku sú nelegálne umiestnené ruské jednotky. A samozrejme, takto sa ruské orgány snažia ovplyvňovať dianie v Moldavskej republike,“ povedala ďalej v rozhovore.

Napätie sa ešte viac zvýšilo po tom, ako Rusko vo februári 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Z Moldavska neskôr vyhostili ruských diplomatov a zároveň aj Moldavcov z Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

„Keď sa ľudia z Ruska pokúšajú zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu, je to veľmi jasný znak toho, že voči tejto krajine nemajú rešpekt,“ skonštatovala Sandu, odkazujúc na vyhostenie ruských diplomatov.

Žiadosť o členstvo v EÚ

Moldavsko zatiaľ nie je členom Európskej únie (EÚ), ale krátko po invázii Ruska požiadalo o členstvo a v júni 2022 získalo štatút kandidátskej krajiny.

Prezidentka v tejto súvislosti poznamenala, že „je to dlhý proces“ a priznala, že v krajine stále majú „skorumpovaných sudcov a skorumpovaných prokurátorov, ktorí nechcú“, aby ich reformy uspeli, no zdôraznila, že „moldavská demokracia bude zachovaná, keď sa Moldavsko stane členským štátom EÚ“.

Na otázku o smrti Jevgenija Prigožina prezidentka poznamenala, že „to len znovu potvrdzuje riziká, ktoré prichádzajú z Ruska, z krajiny, ktorá nemá spravodlivosť… Žiaľ, neobmedzuje sa to len na hranice Ruska. Bohužiaľ, takto sa Rusko správa vo vzťahu k svojim susedom“.

Viac k témam: Moldavská prezidentka, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, šéf wagnerovej skupiny
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina potrebuje viac podpory, tvrdí Sandu inak sa Rusko nezastaví © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *