Trestom pre odsúdeného Adamča sa bude najvyšší súd zaoberať v septembri

17.7.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na 7. septembra verejné zasadnutie, na ktorom sa bude zaoberať právoplatne odsúdeným príslušníkom východoslovenského podsvetia Branislavom Adamčom. V jeho prípade Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v apríli tohto roku rozhodol o novej výške trestu, keď mu namiesto pôvodného doživotného trestu uložil výnimočný trest odňatia slobody na 25 rokov v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.

Dôvodom rozhodovania súdu o novej výške trestu vo veci, v ktorej bol Adamčo už právoplatne odsúdený, bolo, že v inej trestnej veci mu súdy vyhoveli so žiadosťou o obnovu konania. Prokurátor sa voči výške trestu odvolal, žiadal totiž pre odsúdeného opätovne doživotie. Odvolanie proti rozhodnutiu podal aj Adamčo.

Najvyšší súd ešte v novembri 2021 potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý Adamčovi povolil obnovu konania v prípade vraždy podnikateľa Mariána Karcela z roku 2000. Za tú bol odsúdený na 15 rokov väzenia. Keď bol následne na Špecializovanom trestnom súde odsúdený za členstvo v zločineckej skupine a ďalšiu vraždu Arpáda Nistora z roku 2004, ŠTS mu uložil súhrnný doživotný trest aj na základe predošlého odsúdenia.

Podľa trestného poriadku platí, že „ak bola povolená obnova konania a ide o niektorý z trestných činov, za ktoré bol právoplatne uložený úhrnný alebo súhrnný trest, a súd vrátil vec prokurátorovi do prípravného konania, určí po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia povoľujúceho obnovu konania na verejnom zasadnutí rozsudkom primeraný trest za ostávajúce trestné činy”.

Viac k témam: Doživotný trest, Súdne konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Trestom pre odsúdeného Adamča sa bude najvyšší súd zaoberať v septembri © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.