Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo stovky mŕtvych, ich počet ešte porastie (video+foto)

6.2.2023 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 6. februára 9:16

V dôsledku silného zemetrasenia v Turecku a Sýrii, ktoré v pondelok skoro ráno zasiahlo región a rúcalo budovy na oboch stranách hranice, zahynulo najmenej 641 ľudí. Očakáva sa, že počet obetí ešte porastie, keďže stovky ľudí sú zranené.

Turecký úrad pre zvládanie katastrof a núdzových situácií informoval, že zemetrasenie si v siedmich provinciách vyžiadalo najmenej 284 životov. Podľa jeho informácií je tiež 440 ľudí zranených.

V Sýrii na vládou kontrolovaných územiach je podľa štátnych médií 237 mŕtvych a viac ako 630 zranených. Z povstalcami kontrolovaných území hlásia najmenej 120 mŕtvych.

Zrútené sú aj celé štvrte

V opozíciou kontrolovaných oblastiach však žijú zhruba štyri milióny ľudí vysídlených počas občianskej vojny a mnohí v schátraných podmienkach. Tamojší záchranári hovoria, že nemocnice sa rýchlo zaplnili zranenými a Muhíb Kaddúr, lekár z mesta Atma, pre agentúru AP vyjadril obavy, že mŕtvych na povstaleckom území môžu byť stovky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii (fotografie)

Šéf opozičnej Sýrskej civilnej obrany, známej aj ako Biele helmy, Raíd Salah informoval, že na niektorých miestach sa zrútili celé štvrte. Záchranári v oboch krajinách naliehavo pátrajú po ľuďoch v troskách budov. Otrasy rúcali domy vo viacerých mestách od sýrskeho Aleppa a Hamá po turecký Diyarbakir viac ako 330 kilometrov na severovýchod.

Turecký viceprezident Fuat Otkay informoval, že otrasy zničili takmer 900 budov naprieč provinciami Gaziantep a Kahramanmaraş. V stredomorskom meste Iskenderun sa podľa neho zrútila nemocnica, ale počet obetí zatiaľ nie je známy.

Otrasy bolo cítiť aj v Káhire

V Turecku ľudia v snahe utiecť zo zasiahnutých regiónov spôsobili dopravné zápchy, čím komplikujú úsilie záchranných tímov dostať sa na zasiahnuté miesta. Úrady vyzvali obyvateľov, aby necestovali. Mešity v oblasti poskytujú útočisko ľuďom, ktorí sa nemôžu vrátiť do poškodených domov.

Bezprostrednú pomoc ponúklo Turecku už Grécko, Izrael či Egypt, ktorý navrhol pomoc aj Sýrii. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tiež vyjadril Turecku podporu a ochotu pomôcť a asistenciu sú Ankare pripravené poskytnúť aj Spojené štáty.

Otrasy s magnitúdom 7,8, ktoré bolo cítiť aj v Libanone či egyptskej Káhire, mali epicentrum severne od tureckého mesta Gaziantep, zhruba 90 kilometrov od hranice so Sýriou. Geologická služba Spojených štátov (USGS) uvádza, že vychádzali z hĺbky 18 kilometrov.

Po zemetrasení nasledovalo podľa tureckých úradov najmenej 20 ďalších otrasov, pričom najsilnejší z nich mal magnitúdo 6,6.

Viac k témam: Zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo stovky mŕtvych, ich počet ešte porastie (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *