Macron navrhol koalíciu proti teroristickým skupinám na Blízkom východe, zdôraznil aj právo Izraela brániť sa vo vojne

24.10.2023 (SITA.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok po stretnutí s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom navrhol vytvorenie koalície na boj proti teroristickým skupinám v regióne, „ktoré ohrozujú nás všetkých“.

Boj proti Islamskému štátu

Návrh prirovnal k medzinárodnej koalícii, ktorá bojovala proti teroristickej organizácii Islamský štát v Iraku a Sýrii. Macron v prítomnosti Benjamina Netanjahua zdôraznil právo Izraela brániť sa vo vojne s palestínskou militantnou skupinou Hamas.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

„Boj musí byť bez milosti, ale nie bez pravidiel”, pretože demokracie „rešpektujú pravidlá vojny,” povedal Macron. Dodal, že demokracie napríklad neútočia na civilistov.

Izrael je terčom kritiky

Jeho vyhlásenie sa zdalo byť odkazom Izraelu. Ten je terčom kritiky za to, že pri útokoch proti militantom v Pásme Gazy o život prichádzajú aj palestínski civilisti.

Macron ďalej poznamenal, že akýkoľvek mier na Blízkom východe „nemôže byť trvalý” bez opätovného naštartovania „odhodlaného” politického procesu s Palestínčanmi. Dodal však, že “Hamas nereprezentuje palestínske záležitosti.”

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Francúzsky prezident, Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Macron navrhol koalíciu proti teroristickým skupinám na Blízkom východe, zdôraznil aj právo Izraela brániť sa vo vojne © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *