Jednotu NATO testujú viaceré výzvy, na summite vo Vilniuse rozhodnú aj o Ukrajine a Švédsku

11.7.2023 (SITA.sk) – V litovskom Vilniuse sa v utorok začína dvojdňový summit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Každoročné stretnutie lídrov 31-člennej aliancie sa pritom koná v čase, keď jej jednotu, ktorú sa usiluje demonštrovať čeliac ruskej vojne na Ukrajine, testujú viaceré výzvy ako zaostávanie členských štátov v cieľoch vojenských výdavkov, neschopnosť dohodnúť sa na novom generálnom tajomníkovi či osud členstva Švédska v organizácii. Najväčšiu a zrejme najnáročnejšiu výzvu však predstavuje vojnou zmietaná Ukrajina.

Členstvo Ukrajiny

Ukrajinské členstvo v NATO stále vyvoláva otázky, ktoré nemajú jasnú odpoveď. Niektorí členovia tvrdia, že prijatie Ukrajiny do aliancie by splnilo sľub, ktorý dostala ešte pred niekoľkými rokmi, a je to nevyhnutný krok na odradenie ruskej agresie vo východnej Európe. Ďalší sa však obávajú, že by sa to mohlo vnímať ako provokácia, ktorá by mohla narásť do ešte väčšieho konfliktu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spojené štáty a Nemecko napríklad trvajú na tom, že pozornosť by sa mala venovať skôr pomoci Ukrajine – dodávaniu zbraní a munície – ako jej formálnej pozvánke do NATO. Americký prezident Joe Biden v nedávnom rozhovore pre televíziu CNN povedal, že si myslí, že Ukrajina nie je na členstvo v NATO pripravená. Krajiny na východnom krídle aliancie pre Kyjev žiadajú pevnejšie uistenie o jeho budúcnosti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v najnovšom rozhovore pre ABC News vyzval obrannú alianciu, aby poskytla Ukrajine jednotnú odpoveď na jej úsilie o členstvo. Kým nie je členom NATO, Ukrajina by podľa neho mala dostať jasné bezpečnostné záruky.

Rozhodnutie o členstve Švédska

Napätie vo Vilniuse z časti zmierni pondelkové rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, ktorý súhlasil, že nebude brániť Švédsku pridať sa do aliancie a záležitosť postúpi parlamentu v Ankare. Rozhodnutie tureckého lídra je v otázke švédskeho členstva v NATO kľúčové, keďže Turecko sú s Maďarskom jediní členovia organizácie, ktorí ho ešte neratifikovali.

Očakáva sa, že podobný krok urobí aj Budapešť. Ankara dosiaľ okrem iného obviňovala Švédsko z prílišnej zhovievavosti k protiislamským demonštráciám a militantným kurdským skupinám, ktoré v Turecku dlho vedú povstanie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt, samit vo Vilniuse, Summit NATO, švédske členstvo v NATO, Turecký prezident, ukrajinské členstvo v NATO, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Jednotu NATO testujú viaceré výzvy, na summite vo Vilniuse rozhodnú aj o Ukrajine a Švédsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *