Hlas-SD dostáva centové dary s komentármi „naškrabkaj si“ a extrémom je aj transparentný účet Smeru

16.8.2023 (SITA.sk) – Tisíce drobných finančných darov pre politické subjekty zo strany verejnosti počas aktuálnej predvolebnej kampane na transparentných účtoch nenájdeme. V minulosti tak bola podporovaná napríklad prezidentka Zuzana Čaputová, koalícia PS/Spolu v parlamentných voľbách v roku 2020 či primátor Bratislavy Matúš Vallo v oboch svojich kampaniach.

Ako ďalej informovala nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), najvyšším počtom unikátnych darcov disponuje hnutie Progresívne Slovensko, celkovo 183. Tisícových darcov má 18 a zväčša ide o jeho kandidátov.

Extrémom je Smer-SD

Nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s počtom 155 unikátnych darcov a strana Demokrati, ktorej prispelo doposiaľ 112 takýchto darcov. Finančná podpora zo strany verejnosti u zvyšných politických subjektov nedosahuje ani 100 darcov.

Extrémom v tomto ohľade je strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Ak nerátame jednocentový recesistický dar, jediným prispievateľom strany na kampaň je ona samotná. V 14 veľkých platbách si na transparentný účet poslala už 2,3 milióna eur. Väčšina týchto peňazí sa na účte nezohriala a obratom pretiekla do straníckej Agentúry Smer, s.r.o.,” uviedla TIS.

Dodáva, že transparentný účet Smeru-SD je z hľadiska verejnej kontroly skôr karikatúrou tohto nástroja. Rovnako je na tom aj strana Hlas – sociálna demokracia. Okrem vlastných vkladov TIS na ich transparentnom účte eviduje len tri niekoľkocentové dary s neprajnými komentármi.

Najväčšie dary sú od podnikateľov

Čo sa týka individuálnych podporovateľov politických strán, doposiaľ najviac do predvolebnej kampane zainvestoval podnikateľ Patrik Andó, ktorý je desiatkou na kandidátke subjektu Modrí, Most-Híd. Strane požičal sumu 200-tisíc eur a daroval 50-tisíc eur. Predseda hnutia Republika Milan Uhrík je taktiež veľkým investorom, keď svojmu subjektu požičal 100-tisíc eur.

„Spomedzi darcov je najvyšším príspevkom Andóov dar, spolu s Marekom Sedlákom, ktorý daroval 50-tisíc eur KDH. Najvyššie dary od firiem evidujú taktiež Modrí, Most-Híd, zhodne po 30-tisíc eur od spoločností Hugo Bach podpredsedu strany Ľuboša Schwarzbachera a Cogitans ďalšieho kandidáta strany Andreja Aleksieva,” informovala organizácia.

TIS zároveň dodáva, že Schwarzbacher okrem spomínaného daru poslal strane ešte 10-tisíc eur cez inú firmu, ktorú vlastní.

Viac k témam: financovanie politických subjektov, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predvolebná kampaň
Zdroj: SITA.sk – Hlas-SD dostáva centové dary s komentármi „naškrabkaj si“ a extrémom je aj transparentný účet Smeru © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *