ZMOS očakáva od vlády, že sa zodpovedne postaví k príprave nového systému pre podporu odídencov

18.8.2023 (SITA.sk) – Vláda sa má zodpovedne postaviť k príprave nového systému pre podporu odídencov v slovenských mestách a obciach.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je toho názoru, že ak sa mladá generácia dobre podchytí, môže byť prínosom pre našu krajinu.

Nárok na podielové dane

Predseda ZMOSu Jozef Božik a riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra Ján Orlovský sa zhodli, že mestá a obce sú kľúčovým elementom v nastavovaní procesov pre integráciu odídencov.

„Pokiaľ nastane legislatívna zmena, ktorá prinesie zrušenie ubytovacieho príspevku a procesy nebudú nastavené, odídenci z Ukrajiny budú klopať na úrady miest, mestských častí či obcí,” uviedol Božik po stretnutí s Orlovským.

Dodáva, že nárok na podielové dane pre samosprávy vytvárajú odídenci využívaním školskej infraštruktúry a sociálnych zariadení, ktoré sa nachádzajú v mestách a obciach.

Zber a výmena dát

Diskutujúci sa taktiež zhodli na chýbajúcich dátach, ako aj koordinácii výmeny dát v krajine.

„Režim výmeny dát je systémom krízového riadenia štátu. ZMOS v súčasnosti spustil zber dát za školstvo v súvislosti s povinnou školskou dochádzkou pre ukrajinské deti, ako i zber dát v ďalších oblastiach, v ktorých samosprávy poskytujú verejné služby pre odídencov,” informoval Božik.

Migračný úrad rezortu vnútra pracuje na konsolidovanom zbere dát o odídencoch ubytovaných v rámci príspevku ministerstva vnútra, ministerstva dopravy a štátnych zariadeniach.

Viac k témam: odídenci, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – ZMOS očakáva od vlády, že sa zodpovedne postaví k príprave nového systému pre podporu odídencov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *