Žilinka údajne nekonal v trestnej veci vyšetrovateľov NAKA, otvorene reaguje na Hamranovu konferenciu

17.8.2023 (SITA.sk) – V trestnej veci vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry generálny prokurátor Maroš Žilinka osobne nekonal ani nevydal žiadne rozhodnutie. Napísal to na sociálnej sieti v reakcii na tlačovú konferenciu policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Paragraf 363 trestného poriadku

Ten povedal, že Žilinka zrejme po prvýkrát zrušil prostredníctvom paragrafu 363 trestného poriadku uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci bez konkrétneho obvineného. Stíhanie sa týkalo podozrení na sabotovanie vyšetrovania medializovaných trestných káuz.

„Aj keď v konečnom dôsledku uznesenie podľa paragrafu 363 Trestného poriadku podpisuje generálny prokurátor alebo prokurátor poverený konaním v jeho mene, v žiadnom prípade sa nejedná o „rozhodnutie jedného muža“. Také označenie je zavádzajúce a nezodpovedá postupu pri vybavovaní mimoriadnych opravných prostriedkov upravenému v príkaze generálneho prokurátora,” uviedol Žilinka.

„Takúto nehanebnosť si vyprosujem.”

Generálny prokurátor sa zároveň ohradil voči slovám prezidenta Policajného zboru, spôsobilým podľa neho navodiť u občanov domnienku o jeho rozhodovaní „pod tlakom, z dôvodu vydierania, či z korupčných dôvodov“.

„Takúto nehanebnosť si vyprosujem. Zároveň úprimne prajem všetkým verejným činiteľom takú mieru slobody pri rozhodovaní, akou osobne disponujem,” vyhlásil Žilinka. Dodal, že za každým rozhodnutím, ktoré osobne vydal si plne stojí a vždy obsahovalo také odôvodnenie, ktoré poskytovalo odpovede na všetky skutkové a právne významné otázky.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku, Policajný prezident, Trestné stíhanie, Vyšetrovanie
Zdroj: SITA.sk – Žilinka údajne nekonal v trestnej veci vyšetrovateľov NAKA, otvorene reaguje na Hamranovu konferenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *