Zelenskyj sa obáva o vzťahy so spojencami. Určite zostaneme sami, reagoval na presun bojov do Ruska

28.8.2023 (SITA.sk) – Koalícia krajín pomáhajúcich Ukrajine v jej boji proti ruskej invázii by s tým mohla prestať, ak sa boje presunú na ruské územie, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Verím, že je to veľké riziko, určite zostaneme sami,“ odpovedal prezident v rozhovore so štátnymi médiami na otázku, či je načase presunúť sa do Ruska. Zdôraznil pri tom, že boj Ukrajiny o znovuzískanie jej územia kriticky podporili jej vzťahy so spojencami.

Pokrok a zodpovednosť za Ukrajinu na bojisku „sú vždy bilaterálne,“ povedal Zelenskyj a dodal, že medzinárodní partneri sú súčasťou každého víťazstva, akéhokoľvek zdržania v protiofenzíve, akýchkoľvek obranných akcií a akejkoľvek slabosti.

Ukrajinský prezident tiež verí, že je možné „tlačiť na demilitarizáciu Ruska“ na anektovanom polostrove Krym politickými spôsobmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Rusko sa v uplynulých mesiacoch stalo terčom intenzívnejších útokov, pričom tamojší predstavitelia pripisujú ukrajinským dronom a ostreľovaniu aj zranených a mŕtvych. Ukrajina sa často vyslovene nepriznáva k cezhraničným útokom, no predstavitelia v Kyjeve ich zmieňujú a samotný Zelenskyj sa minulý mesiac v tejto súvislosti vyjadril, že sa vojna „vracia do Ruska“. Naopak, k útokom námornými dronmi a ďalšími zbraňami na Krym a ciele v Čiernom mori sa však Ukrajina hlási, pričom sľubuje, že môže prísť viac.

Viac k témam: Krym, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj sa obáva o vzťahy so spojencami. Určite zostaneme sami, reagoval na presun bojov do Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *