Zamestnanci žiadajú Sociálnu poisťovňu o nemocenskú dávku len pri PN dlhšej ako 10 dní

0
53

27.1.2022 (Webnoviny.sk) – Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe alebo izolácii a ošetrujúci lekár im z tohto dôvodu potvrdí dočasnú pracovnú neschopnosť (PN), informujú o svojej PN v prvom rade svojho zamestnávateľa. Ten im bude vyplácať náhradu mzdy za prvých desať dní PN. Týka sa to aj prípadu, ak v súvislosti s vlnou omikronu zamestnanec absolvuje len skrátenú 5-dňovú karanténu.

Viac o téme: Koronavírus

Zamestnanci o nemocenskú dávku žiadajú Sociálnu poisťovňu cez elektronický formulár až v prípade, ak im dočasná PN trvá viac ako 10 kalendárnych dní. V tlačovej správe na to upozornila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Niektorí zamestnanci majú výnimku

Jedinou výnimkou sú zamestnanci, ktorí si uplatňujú nárok na nemocenskú dávku po skončení pracovného pomeru v tzv. ochrannej lehote alebo zamestnanci, ktorým pracovnoprávny vzťah skončil počas prvých 10 dní PN. Títo si v Sociálnej poisťovni podávajú žiadosť o nemocenskú dávku hneď.

SZČO žiadajú o dávku hneď

Zamestnancom nárok na nemocenskú dávku zo Sociálnej poisťovne vzniká až od 11. dňa trvania dočasnej PN. Samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne poistené osoby na rozdiel od zamestnancov žiadajú Sociálnu poisťovňu o nemocenskú dávku vyplnením elektronického formulára hneď od prvého dňa PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie.

Viac k témam: Karanténa, Koronavírus, Nemocenská dávka, omikron, Práceneschopnosť, Zamestnávateľ
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci žiadajú Sociálnu poisťovňu o nemocenskú dávku len pri PN dlhšej ako 10 dní © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu