Výbuch v nemocnici al-Ahlí nespôsobil izraelský útok, ale raketa odpálená z Pásma Gazy, usúdili Briti

23.10.2023 (SITA.sk) – Ničivá explózia, ktorá minulý týždeň v utorok zasiahla nemocnicu v Pásme Gazy, bola podľa britských spravodajských služieb pravdepodobne výsledkom chybne odpálenej rakety z palestínskeho územia, a nie izraelského útoku.

Britský premiér Rishi Sunak v pondelok poslancom v dolnej komore parlamentu povedal, že na základe spravodajského posudku „britská vláda usúdila, že výbuch pravdepodobne spôsobila raketa alebo jej časť, ktorá bola odpálená z Pásma Gazy smerom na Izrael“.

Odhaduje sa do 300 obetí

Záver Londýna sa zhoduje s hodnoteniami amerických a francúzskych predstaviteľov o príčine výbuchu v nemocnici al-Ahlí v Gaze.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Úrady v Pásme Gazy, kde vládne palestínske militantné hnutie Hamas, výbuch pripísali izraelskému náletu a tvrdia, že zomrelo takmer 500 ľudí. Americké spravodajské služby odhadujú počet obetí v rozmedzí od 100 do 300.

Analýza agentúry The Associated Press, ktorá sa sústredila na videá, satelitné zábery a fotografie z miesta, zistila, že výbuch s veľkou pravdepodobnosťou nastal, keď sa časť rakety odpálenej z Pásma Gazy zrútila na zem.

Gaze poskytnú humanitárnu pomoc

Sunak tiež povedal britským zákonodarcom, že Spojené kráľovstvo stojí pri Izraeli vo vojne proti Hamasu.

Zároveň však pracuje na tom, aby civilisti v Pásme Gazy, ktorí „hrozne trpia“, mali nepretržitý prísun pomoci. Sunak oznámil, že Veľká Británia poskytne potrebným v Pásme Gazy humanitárnu pomoc v hodnote 20 miliónov libier.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Výbuch v nemocnici al-Ahlí nespôsobil izraelský útok, ale raketa odpálená z Pásma Gazy, usúdili Briti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *