Únik nebezpečnej látky z bioplynovej nádrže vo Svätom Martine sa podarilo zastaviť

21.11.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 21. novembra, 11:19

Hasiči ukončili svoju činnosť v súvislosti s únikom nebezpečnej látky pri Senci. K úniku neznámej látky z bioplynovej nádrže v katastri obce Svätý Martin prišlo v pondelok 20. novembra krátko pred 15:00.

Komplikácie pri práci

Pri úniku nebezpečnej látky zasahovalo 17 príslušníkov HaZZ z Bratislavy, Pezinka a zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách so siedmimi kusmi hasičskej techniky. Po príchode na miesto zistili, že na nádrži chýba ventil, cez ktorý neznáma látka unikala.

Prácu hasičov komplikoval tlak v nádobe, z ktorej látka unikala. Pracovali na odstránení približne 500 metrov kubických uniknutej látky. Bioplynová stanica vo Svätom Martine nie je v prevádzke už niekoľko rokov. Pri zásahu sa nikto nezranil.

Vzorky zobrali do laboratória

Ako informuje hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Bianka Královičová, hasiči ukončili svoju činnosť približne o 20:00 a miesto odovzdali zástupcom odboru krízového riadenia Okresného úradu v Senci.

„Hasiči v súčinnosti s pracovníkmi Slovenskej inšpekcie životného prostredia vykonali ešte v rámci prvotného zásahu prieskum, do akého okruhu sa uniknutá látka dostala, na základe čoho bude zvolený ďalší postup likvidačných prác,” uviedla Královičová. Na miesto havárie privolali tiež pracovníkov Kontrolného chemického laboratória, ktorí odobrali vzorky z miesta udalosti.

Škody neboli vážne

Havária však podľa mesta nespôsobila vážne škody na životnom prostredí. Ako informuje samospráva na sociálnej sieti, hodnoty a látky v ovzduší, ktoré nameralo laboratórium ministerstva vnútra neboli v množstvách, ktoré by mohli ohroziť zdravie obyvateľov.

„Merania potvrdzujú verziu, že išlo o digestát a procesom kvasenia vznikajúce látky. Pôde, na ktorú tekutina stiekla, vôbec neuškodila,“ konštatuje mesto.

Viac k témam: bioplynová stanica, Hasiči, únik nebezpečnej látky
Zdroj: SITA.sk – Únik nebezpečnej látky z bioplynovej nádrže vo Svätom Martine sa podarilo zastaviť © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *