Únia do troch týždňov začne námornú misiu v Červenom mori na ochranu lodí pred útokmi rebelov, uviedol Borrell

31.1.2024 (SITA.sk) – Európska únia plánuje do troch týždňov odštartovať námornú misiu v Červenom mori, aby pomohla brániť nákladné lode pred útokmi jemenských povstalcov húsíov podporovaných Iránom, ktoré brzdia medzinárodný obchod a zvyšujú ceny. V stredu to uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Koordinované odvetné útoky

Únia podľa neho chce, aby misia začala fungovať do 17. februára. Predstavitelia tvrdia, že sedem krajín EÚ je pripravených poskytnúť lode alebo lietadlá. Belgicko sa už zaviazalo poslať fregatu.

Očakáva sa, že Nemecko urobí to isté. Ešte v stredu by malo byť známe, ktorá členská krajina povedie toto námorné úsilie EÚ. Bude to s najväčšou pravdepodobnosťou Francúzsko, Grécko alebo Taliansko.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Minulý týždeň americké a britské sily zbombardovali viaceré ciele na ôsmich miestach, ktoré využívali húsíovia. Bolo to už druhýkrát, čo títo dvaja spojenci uskutočnili koordinované odvetné útoky na odpaľovacie zariadenia povstalcov.

Séria útokov

Húsíovia od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v októbri uskutočnili sériu útokov bezpilotných lietadiel a rakiet na komerčné lode. Borrell však tvrdí, že misia EÚ sa nezúčastní na žiadnych vojenských útokoch.

„Účelom je ochrana lodí a zachytenie útokov voči lodiam. Nebudeme sa zúčastňovať sa na žiadnych akciách proti húsíom, iba na blokovaní útokov húsíov,“ povedal Borrell novinárom predtým, ako predsedal schôdzi ministrov obrany EÚ v Bruseli.

Viac k témam: Drony, Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt, Medzinárodný obchod, šéf európskej diplomacie
Zdroj: SITA.sk – Únia do troch týždňov začne námornú misiu v Červenom mori na ochranu lodí pred útokmi rebelov, uviedol Borrell © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *