Ukrajinci vlani takmer dostali náčelníka ruského generálneho štábu Gerasimova, tvrdí americký denník

23.10.2023 (SITA.sk) – Ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU) sa vďaka prijatým spravodajským informáciám takmer podarilo zabiť ruského náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, ktorý bol v tom čase na fronte.

Ako referuje web Ukrajinská pravda, tvrdí to americký denník The Washington Post s odvolaním sa na svoje zdroje.

Zabili niekoľko ruských veliteľov

„Nové schopnosti ukrajinskej rozviedky dokazovali svoju cenu už od začiatku vojny. Napríklad SBU dostávala spravodajské informácie o dôležitých ruských cieľoch, čo im umožňovalo vykonávať útoky, pri ktorých zahynulo niekoľko veliteľov a takmer dostali aj vysokopostaveného ruského dôstojníka Valerija Gerasimova,“ píše spomenutý denník.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V článku sa tiež píše, že schopnosti SBU sa zvýšili vďaka pomoci americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorá od roku 2015 minula desiatky miliónov dolárov na transformáciu ukrajinských špeciálnych služieb sovietskeho typu na mocných spojencov v boji proti Moskve.

Ukrajinci takmer dostali Gerasimova koncom apríla 2022, keď pricestoval do vtedy okupovaného Iziumu v Charkivskej oblasti na východe Ukrajiny.

Američania odhovárali Ukrajincov

Podľa denníka The New York Times vtedy americkí predstavitelia dostali informáciu o plánovanej návšteve Gerasimova v Iziume, ale neposunuli ju Ukrajincom v obave, že atentát naňho by mohol rozpútať vojnu medzi USA a Ruskom.

Ukrajinská strana sa však o plánovanej ceste Gerasimova do Iziumu aj tak dozvedela. Po interných rozhovoroch Washington údajne mimoriadne požiadal Kyjiv, aby zastavil útok na Gerasimova.

„Povedali sme im, aby to nerobili,“ povedal popredný americký predstaviteľ. Američania však od Ukrajincov dostali správu, že už spustili útok na pozíciu Gerasimova.

Počas útoku vtedy zahynuli desiatky Rusov. Gerasimov prežil, ale následne už poprední ruskí vojenskí predstavitelia zredukovali svoje návštevy frontu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinci vlani takmer dostali náčelníka ruského generálneho štábu Gerasimova, tvrdí americký denník © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *