Ukrajina bude od USA pravidelne dostávať rakety dlhého doletu ATACMS

20.10.2023 (SITA.sk) – Ukrajina bude pravidelne dostávať rakety dlhého doletu ATACMS od Spojených štátov. Ako referuje web Kyiv Independent, povedal to šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

Zelenskyj ocenil rakety ATACMS

Vyslovil tiež nádej, že ďalšie dodávky budú obsahovať novšie varianty ATACMS, ktoré majú dosah až 300 kilometrov. Tie, ktoré majú Ukrajinci momentálne k dispozícii, sú s doletom 165 kilometrov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinskí obrancovia tento týždeň premiérovo použili rakety ATACMS na bojisku, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že „sa osvedčili“.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) tvrdí, že dodanie rakiet ATACMS vedie k podobnej situácii, ktorá nastala v júni 2022, keď Kyjev dostal raketomety HIMARS.

Kedy Ukrajina dostane F-16?

Podľa ISW rakety dlhého doletu ATACMS s kazetovou muníciou umožnia ukrajinským silám vykonávať útoky na ruské letiská, ktoré môžu vo väčšej miere zničiť ruské lietadlá a iné prostriedky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Kuleba zároveň v súvislosti so sľúbenými stíhačkami F-16 vyhlásil, že by to bol „optimistický scenár“, ak by boli lietadlá dodané niekedy začiatkom roka 2024. Pripustil, že stále existujú nejaké prekážky, ktoré bránia ich dodaniu, konkrétne výcvik pilotov.

Ukrajinskí piloti boli vyslaní do niekoľkých spojeneckých krajín vrátane USA na výcvik, ktorý zahŕňa aj vzdelávanie v anglickom jazyku.

Viac k témam: raketomety HIMARS, Rakety dlhého doletu ATACMS, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina bude od USA pravidelne dostávať rakety dlhého doletu ATACMS © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *