Turecko mení svoj názov, krajina už nechce byť viac spájaná s morkou či označením „prepadák“

2.6.2022 (Webnoviny.sk) – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu poslal Organizácii Spojených národov (OSN) list, v ktorom formálne požiadal, aby bola jeho krajina odteraz označovaná ako „Türkiye“.

Morka či chmuľo

Tento krok sa považuje za súčasť snáh Ankary o zmenu značky krajiny a oddelenie jej názvu od anglického pomenovania moriaka i niektorých negatívnych konotácií, keďže v angličtine je názov krajiny „Turkey“ zároveň aj označením pre prepadák či hlúpu osobu, „chmuľa“.

Ako uviedla štátna tlačová agentúra Anadolu, hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric potvrdil prijatie listu v stredu neskoro večer. Podľa agentúry Anadolu Dujarric povedal, že zmena názvu nadobudla platnosť „od momentu“, keď bol list doručený.

Česi si tiež registrovali skratku

V decembri turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nariadil používanie výrazu „Türkiye“, aby lepšie reprezentovalo tureckú kultúru a hodnoty, vrátane požiadavky, aby sa na exportovaných produktoch namiesto „Made in Turkey“ používal výraz „Made in Türkiye“. Turecké ministerstvá začali používať „Türkiye“ v oficiálnych dokumentoch.

Zostáva otázne, či sa názov s písmenom, ktoré neexistuje v anglickej abecede, uchytí aj v zahraničí. V roku 2016 si Česká republika oficiálne zaregistrovala svoj skrátený názov „Czechia“ a hoci ho používajú niektoré medzinárodné inštitúcie, mnohé stále označujú krajinu dlhším názvom „Czech Republic“.

Viac k témam: názov krajiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko mení svoj názov, krajina už nechce byť viac spájaná s morkou či označením „prepadák“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *