Trump sa plánuje odovzdať súdu v štáte Georgia, ale všetkých 13 obvinení odmieta

22.8.2023 (SITA.sk) – Donald Trump oznámil, že sa vo štvrtok plánuje odovzdať súdu v štáte Georgia, aby čelil obvineniam zo zasahovania do volieb. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Trump obvinenia odmieta

Sudca v Atlante, ktorý dohliada na prípad bývalého amerického prezidenta, stanovil kauciu na 200-tisíc dolárov. V dohode sa tiež uvádza, že Trump môže zostať na slobode až do súdneho procesu, ak sa nebude pokúšať vyhrážať svedkom alebo zastrašovať ich.

„Obžalovaný nevykoná žiadny úkon, ktorým by zastrašoval akúkoľvek známu osobu, ktorá je spoluobžalovaným alebo svedkom v tomto prípade, alebo inak bránil výkonu spravodlivosti,“ uvádza sa v súdnom spise, ktorý zverejnili v pondelok, s tým, že „uvedené zahŕňa okrem iného príspevky na sociálnych sieťach alebo opätovné uverejňovanie príspevkov inej osoby na sociálnych sieťach“. Podpísali ho prokurátorka okresu Fulton Fani Willis, ktorá na prípad dohliada, a Trumpovi právnici.

Trump odmieta 13 obvinení vrátane vydierania a nepravdivých vyhlásení.

Pred súdom postavili barikády

Prokurátorka požiadala sudcu, aby na 5. septembra naplánoval obžalobu, pri ktorej obžalovaného formálne obvinia a vyjadruje sa k svojej vine alebo nevine. Navrhla tiež, aby sa súdny proces začal v marci.

Keď sa Trump príde vzdať úradom, bude podľa úradu šerifa okresu Fulton v okolí okresnej väznice „tvrdá uzávera“. Barikády pred súdom už postavili, pričom podľa úradu šerifa tam zostanú až do soboty. Devätnásť obvinených má totiž čas do piatka do poludnia miestneho času, aby sa sami prihlásili.

Odmieta svoje pochybenie

Trumpa a 18 jeho spojencov minulý týždeň v Georgii obvinili z plánovania nezákonného zvrátenia jeho volebnej prehry v štáte v roku 2020. Je to už štvrté trestné konanie proti nemu a druhé v tomto mesiaci, ktoré uvádza, že sa pokúsil zvrátiť výsledky volieb.

Trump opakovane odmieta akékoľvek pochybenie a obvinenia označuje za politicky motivované. Často sa tiež odvoláva na to, že je jediným bývalým prezidentom, ktorý čelí obvineniam z trestných činov. Na týchto témach stavia svoju kampaň a zhromažďuje finančné prostriedky, pričom sa vykresľuje ako obeť demokratických prokurátorov.

Boj o post kandidáta do Bieleho domu

V súčasnosti vedie v republikánskom súboji o post straníckeho kandidáta do Bieleho domu, ktorý v prezidentských voľbách v roku 2024 vyzve demokratického kandidáta, pravdepodobne súčasného prezidenta Bidena.

Medzičasom už Trump oznámil, že vynechá prvú republikánsku televíznu debatu, ktorá sa uskutoční v stredu večer. Argumentuje tým, že verejnosť ho pozná a vie, „aké úspešné“ bolo jeho vládnutie. Miesto debát vraj nahral rozhovor s bývalým moderátorom Fox News Tuckerom Carlsonom.

Primárky v jednotlivých štátoch, v ktorých si republikánski voliči vyberú nominanta svojej strany, by sa mali začať 15. januára 2024.

Viac k témam: americké prezidentské voľby, obvinenia, Obvinenie Donalda Trumpa
Zdroj: SITA.sk – Trump sa plánuje odovzdať súdu v štáte Georgia, ale všetkých 13 obvinení odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *