Súdy konštatovali dôvodnosť stíhania Kaliňáka, pripomína Lipšicov úrad a trestné konanie pokračuje

20.10.2023 (SITA.sk) – Dve súdne inštancie, konkrétne Špecializovaný trestný súd aj Najvyšší súd SR konštatovali dôvodnosť trestného stíhania podpredsedu strany Smer-SD Roberta Kaliňáka vrátane právnej kvalifikácie zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Obvinenie bolo zákonné a dôvodné

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) to konštatuje na sociálnej sieti v reakcii na medializované informácie, že rezort spravodlivosti sa ospravedlnil Kaliňákovi za nezákonné stíhanie a tiež väzbu. Rozhodnutia súdov v prípade Kaliňáka sú podľa špeciálnej prokuratúry známe a verejne dostupné.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

„Štyria sudcovia vrátane troch sudcov Najvyššieho súdu SR sa teda zhodli, že obvinenie R. K. bolo zákonné a dôvodné. Rešpekt k právoplatným rozhodnutiam súdnej moci je nevyhnutným predpokladom fungovania právneho štátu,” skonštatovala v stanovisku prokuratúra. Doplnila, že trestné konanie v danej veci pokračuje.

Kauza Súmrak

V apríli 2022 bol Robert Kaliňák orgánmi činnými v trestnom konaní obvinený v rámci kauzy Súmrak zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Špecializovaný trestný súd ho v tejto súvislosti vzal do väzby, najvyšší súd však vyhovel jeho sťažnosti a prepustil ho na slobodu.

Obvinenia voči exministrovi vnútra boli nakoniec zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom v novembri minulého roku.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor SR, kauza Súmrak, Podpredseda strany Smer-SD, Súdy, Trestné stíhanie, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Súdy konštatovali dôvodnosť stíhania Kaliňáka, pripomína Lipšicov úrad a trestné konanie pokračuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *