Sudcu disciplinárne potrestali pre premlčanie trestného stíhania, porušil svoje povinnosti a znížili mu plat

20.10.2023 (SITA.sk) – Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu SR uznal sudcu Mestského súdu Bratislava I Rolanda Keményho za vinného z toho, že nekonaním v pridelenej veci spôsobil premlčanie trestného stíhania.

Porušenie povinnosti

Ako informoval hovorca súdu Michal Hajtol, sudcu potrestali znížením funkčného platu o 30 percent na obdobie troch mesiacov, keďže zohľadnili aj predošlé jemu uložené disciplinárne opatrenie.

Ako uviedla predsedníčka disciplinárneho senátu Kristína Babiaková, disciplinárne obvinený sudca svojím zavineným konaním porušil povinnosť, podľa ktorej je sudca povinný vykonávať svoje povinnosti svedomito, v pridelených veciach konať plynulo a bez zbytočných prieťahov.

Senát rozhodol jednohlasne

„V súvislosti so skutkom kladeným mu za vinu mali členovia disciplinárneho senátu za preukázané, že disciplinárne obvinený vo veci neurobil za viac ako tri roky žiaden úkon, čo malo významný a nežiaduci následok – premlčanie trestného stíhania a zastavenie konania,” zdôraznila.

Rozhodnutie disciplinárneho senátu bolo prijaté pomerom hlasov 5:0 a nie je proti nemu prípustný opravný prostriedok.

Viac k témam: disciplinárny senát, Premlčané, Súdy, Trestné stíhanie
Zdroj: SITA.sk – Sudcu disciplinárne potrestali pre premlčanie trestného stíhania, porušil svoje povinnosti a znížili mu plat © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *