Štát musí podľa Čekovského brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť, rovnako dôležitá i ochrana novinárov

3.5.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) zdôraznil, že štát musí brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť.

Z tohto dôvodu je podľa neho dôležité, že sa nový mediálny zákon dostal do finálnej fázy a na aktuálnej schôdzi by ho mal schváliť parlament. Slobodné a nezávislé médiá vníma ako podmienku slobodnej a demokratickej spoločnosti.

Ochrana novinárov je dôležitá

V nadväznosti na vraždu novinára a jeho snúbenice, ktorá sa udiala pred štyrmi rokmi, považuje za dôležité dnes aj počas Svetového dňa slobody tlače, hovoriť o ochrane novinárov a prijímať také opatrenia, ktoré novinárom zlepšia podmienky výkonu ich práce.

Čekovský to uviedol vo svojom stanovisku, ktoré poskytol Matúš Mandrák z mediálneho tímu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

„Nemali by sme však ostať stáť na polceste. V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali vypracovať garancie pre nezávislý výkon novinárskeho povolania a najlepšie to zabezpečí ústavný zákon o slobode médií. Som rád, že ministerstvo kultúry na jeho znení pracuje,“ poznamenal Čekovský.

Mnohé z útokov ostali nepotrestané

Šéf mediálneho výboru podotkol, že Rada Európy za rok 2021 eviduje v členských krajinách tejto organizácie 282 hrozieb pre slobodu tlače. Rada Európy tiež upozornila na 82 prípadov útokov na bezpečnosť a fyzickú integritu novinárov.

Vlani zostalo nepotrestaných 26 útokov na novinárov a 56 novinárov bolo odsúdených na pobyt vo väzení.

Viac k témam: Médiá, Mediálny zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Štát musí podľa Čekovského brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť, rovnako dôležitá i ochrana novinárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *