Šojgu dal Rusom pokyn na zosilnenie útokov v ukrajinských mestách, Zelenskyj vyzval na vyhľadanie úkrytu (video)

17.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. júla, 15:58

Riadené strely vypálené ruskými strategickými bombardérmi zasiahli v piatok neskoro večer mesto Dnipro na juhovýchode Ukrajiny. Pri útoku zahynuli najmenej traja ľudia a ďalších 15 utrpelo zranenia. Náletové sirény bolo počuť po celej krajine.

Štyri prilietajúce rakety

Útok na Dnipro nastal deň po ruskom raketovom útoku na Vinnyciu, ktorý si vyžiadal minimálne 23 obetí vrátane detí a viac ako 200 zranených. Ukrajinské letectvo uviedlo, že riadené strely boli vypálené z ruských strategických bombardérov nad Kaspickým morom.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zachytené boli štyri prilietajúce rakety. Nálety boli hlásené aj v Kremenčuku, ďalšom meste na rieke Dneper južne od Kyjeva.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Je potrebné vyhľadať úkryt

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval všetkých, aby brali vážne náletové sirény a vyhľadali úkryt.

„Okupanti si uvedomujú, že sa postupne stávame silnejšími a účel ich teroru je veľmi jednoduchý – tlačiť na nás, vyvíjať tlak na našu spoločnosť, zastrašovať ľudí, spôsobiť maximálne škody ukrajinským mestám, aspoň kým sú ruskí teroristi toho schopní,“ povedal vo svojom nočnom videopríhovore k národu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ukrajinci odrážajú ruské útoky

Ukrajinskej armáde sa darí odrážať ruské útoky po tom, ako sa pred niekoľkými dňami dala na ústup z mesta Lysyčansk v Luhanskej oblasti. V najnovšej správe to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo britské ministerstvo obrany.

Podľa Britov sa Rusi naďalej sústredia na obsadenie miest Siversk a Bachmut. Začiatkom týždňa Rusi tvrdili, že vstúpili na okraj Siverska, čo podľa britského ministerstva obrany nebola pravda.

„Rusko už predtým viackrát predčasne a nepravdivo informovalo o úspechu. Toto je pravdepodobne čiastočne zamerané na demonštráciu úspechu pred domácim publikom a na posilnenie morálky bojujúcich síl,“ uvádzajú Briti.

Šojgu nariadil zosilnenie operácií

Rusko v sobotu zintenzívnilo útoky voči Ukrajine, pričom na viacerých miestach ukrajinského územia evidujú civilné obete. Udialo sa tak po tom, ako ruský minister obrany Sergej Šojgu nariadil zosilnenie operácií vo všetkých oblastiach.

Najmenej traja civilisti zahynuli a ďalší traja utrpeli zranenia pri raketovom útoku na severoukrajinské mesto Čuhujiv. Podľa policajného predstaviteľa v Charkovskej oblasti Serhija Bolvinova ruský útok nastal v skorých ranných hodinách a rakety boli pravdepodobne odpálené z ruského územia. Čuhujiv leží asi 120 kilometrov od ruských hraníc.

V susednej Sumskej oblasti zahynul jeden civilista a ďalších najmenej sedem bolo zranených po tom, čo Rusi spustili mínometnú a delostreleckú paľbu na tri mestá a dediny neďaleko ruských hraníc. Informoval o tom v sobotu ráno na Telegrame gubernátor oblasti Dmytro Žyvyckyj.

Za ostatných 24 hodín prišlo o život sedem civilistov a ďalších 14 utrpelo zranenia v mestách v Doneckej oblasti. Na juhu Ukrajiny boli dvaja ľudia zranení ruským ostreľovaním v meste Baštanka, severovýchodne od čiernomorského mesta Mykolajiv. Dvaja ľudia zomreli a jednu ženu museli hospitalizovať po ruskom raketovom útoku na mesto Nikopol v Dnipropetrovskej oblasti.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Šojgu dal Rusom pokyn na zosilnenie útokov v ukrajinských mestách, Zelenskyj vyzval na vyhľadanie úkrytu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.