Slovinsko zavádza kontroly na hraniciach s Maďarskom a Chorvátskom, potrvajú najmenej desať dní

19.10.2023 (SITA.sk) – Slovinsko vo štvrtok oznámilo, že zavedie kontroly na hraniciach so susedným Maďarskom a Chorvátskom. Udialo sa tak po tom, ako rovnaké rozhodnutie učinilo Taliansko na hraniciach so Slovinskom z bezpečnostných dôvodov v dôsledku násilia na Blízkom východe.

Slovinsko i Taliansko uviedli, že hraničné kontroly potrvajú najmenej desať dní s účinnosťou od soboty 21. októbra.

Tieto rozhodnutia odrážajú rastúce obavy o bezpečnosť v Európe v dôsledku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

Ministri vnútra Európskej únie vo štvrtok rokovali o tom, ako zvládnuť vplyv vojny na 27-členný blok po útoku zápalnou bombou na berlínsku synagógu a vraždách v Belgicku a Francúzsku, ktoré spáchali podozriví islamistickí extrémisti.

Migranti prichádzajú do Slovinska z Chorvátska aj Maďarska po takzvanej balkánskej pozemnej trase z Turecka do Grécka alebo Bulharska, Severného Macedónska, Srbska a Bosny a Hercegoviny. Maďarská vláda v roku 2016 postavila na svojej hranici so Srbskom ploty z ostnatého drôtu, aby zastavila prílev migrantov.

Viac k témam: Extrémisti, Hraničné kontroly, Izraelsko-palestínsky konflikt, Migranti, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Slovinsko zavádza kontroly na hraniciach s Maďarskom a Chorvátskom, potrvajú najmenej desať dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *