Šimečka vyzval šéfa maďarskej diplomacie, aby nespochybňoval nezávislosť slovenskej polície

12.8.2023 (SITA.sk) – Predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka vyzval maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa, aby rešpektoval suverenitu Slovenskej republiky a zdržal sa výrokov, ktoré nepodložene spochybňujú nezávislosť Polície SR.

Reagoval tým na výrok ministra zahraničia Maďarska o tom, že Tibor Gašpar je na Slovensku terčom honu.

Dzurinda hovorí o provokáciách

Minister zahraničných vecí Maďarska Szijjártó zverejnil na sociálnej sieti status, v ktorom píše, že po celom svete prebieha hon na politikov, ktorí sú v opozícii voči medzinárodnému liberálnemu mainstreamu a statočne zastupujú národné záujmy.

Ako uviedol, v Spojených štátoch je vznesené ďalšie obvinenie s cieľom pokúsiť sa zablokovať najpravdepodobnejšieho kandidáta v budúcich prezidentských voľbách, na Slovensku bol zatknutý jeden z popredných politikov strany, ktorá má najväčšie šance v jesenných parlamentných voľbách a v Bosne a Hercegovine boli vznesené obvinenie proti demokraticky zvolenému vodcovi srbskej komunity.

Predseda strany Modrí – Európske Slovensko, expremiér a niekdajší minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa v relácii RTVS Sobotné dialógy vyjadril, že „samozrejme, že to nie je v poriadku, čo urobil pán Szijjártó, a nie je to prvýkrát. Už celé roky pozorujeme, že tu a tam dochádza k provokáciám. Takýchto provokácií sa, žiaľ, z času na čas maďarská vláda dopúšťa“.

Dodal, že každý môže síce povedať, čo chce, ale je otázne, ako to prispieva alebo neprispieva k naším vzájomným vzťahom s Maďarskom. Výrok maďarského ministra zahraničia sa podľa Dzurindu prieči elementárnym diplomatickým zvyklostiam.

Simonovi sa dvíha žalúdok

Predseda Maďarského fóra Zsolt Simon v relácii povedal, že to nebolo prvýkrát, kedy sa Szijjártó vyjadril na podporu politickej strany Smer-SD.

Pripomenul, že pred časom mal dokonca spoločnú tlačovku s Robertom Ficom v sídle Smeru-SD. „Ako Maďar musím povedať, že mne to zdvíha žalúdok,“ dodal.

Viac k témam: Akcia “Ezechiel 7”
Zdroj: SITA.sk – Šimečka vyzval šéfa maďarskej diplomacie, aby nespochybňoval nezávislosť slovenskej polície © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *