Severná Kórea vyvinula novú útočnú jadrovú ponorku, ale juhokórejskí predstavitelia sú skeptickí

8.9.2023 (SITA.sk) – Severná Kórea v piatok uviedla, že pokrstila údajnú útočnú jadrovú ponorku, ktorú vyvíjala niekoľko rokov. Vodca Kim Čong-un to označil za kľúčový krok v jeho úsilí vybudovať jadrové námorníctvo v rámci boja proti Spojeným štátom a ich ázijským spojencom.

Pripravenosť na operácie

Severokórejská oficiálna centrálna tlačová agentúra uviedla, že plavidlo s názvom „Hero Kim Kun Ok“ je určené na odpálenie taktických jadrových zbraní pod vodou, nešpecifikovala však počet rakiet, ktoré môže niesť a vystreliť.

Juhokórejskí predstavitelia však boli skeptickí, či ponorka bude fungovať tak, ako Severná Kórea opísala, a uviedli, že pravdepodobne nie je pripravená na operácie.

Rozšírenie jadrového arzenálu

Napriek tomu vývoj plavidla podčiarkol, ako Severná Kórea naďalej potenciálne rozširuje rozsah svojho jadrového arzenálu so systémami, ktoré je ťažšie vopred zničiť.

Na základe komentárov a fotografií Kim Čong-una zo severokórejských štátnych médií je pravdepodobné, že je to tá istá ponorka, ktorú Kim skontroloval v roku 2019, keď bola vo výstavbe, čo odborníci potom vyhodnotili ako snahu o prestavbu existujúcej ponorky triedy Romeo.

Viac k témam: jadrová ponorka, Severokórejský vodca
Zdroj: SITA.sk – Severná Kórea vyvinula novú útočnú jadrovú ponorku, ale juhokórejskí predstavitelia sú skeptickí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *