Šeliga dáva podanie na NAKA pre zneužitie právomoci, generálna prokuratúra je podozrivá z krivenia spravodlivosti (video)

26.9.2023 (SITA.sk) – Poslanec parlamentu a člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga dáva podanie na Národnú kriminálnu agentúru v súvislosti s podozreniami na zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Ide o podozrenia z krivenia spravodlivosti na generálnej prokuratúre pri aplikácii paragrafu 363. Opiera sa o dôkazy, ktoré strana Demokrati dostala v pondelok.

Generálna prokuratúra zastavila stíhania

Generálna prokuratúra podľa týchto dokumentov v júni 2021 odmietla aplikovať paragraf 363 z dôvodu, že nebolo vznesené obvinenie. V auguste 2021 však už na základe tohto paragrafu rozhodla v prípade vyšetrovacieho tímu Oblúk, hoci ani vtedy nebolo vznesené obvinenie.

To je zásadná disproporcia a zakladá to podozrenie, že bola zneužitá právomoc verejného činiteľa. Vypýtali sme si štatistiku z ministerstva spravodlivosti a tá hovorí veľmi jasne – rozhodnutie vo veci vyšetrovacieho tímu Oblúk bolo doteraz prvé rozhodnutie, keď generálna prokuratúra zastavila trestné stíhania, pritom nebolo voči nikomu vznesené obvinenie,“ povedal v utorok na tlačovej besede Šeliga.

NAKA je jediné riešenie

Poukázal na to, že Maroš Žilinka odmieta na zásadné otázky odpovedať nielen verejnosti a novinárom, ale aj poslancom a prezidentke. V pondelok neprišiel na rokovanie ústavnoprávneho výboru, pretože je na dovolenke. Šeliga preto vidí ako jediné riešenie obrátiť sa na NAKA.

Neviem, čo viac máme urobiť, aby sa tieto veci vysvetľovali, vyšetrovali a zjednala sa náprava,“ skonštatoval a dodal, že aj Ústavný súd SR vo svojom náleze povedal, že nemôže byť zrušené uznesenie o začatí trestného konania, ak nebolo vznesené voči nikomu obvinenie.

Šeliga opakovane generálneho prokurátora vyzýva, aby odpovedal, či sa koordinoval s vyšetrovateľkou Dianou Santusovou z tímu Oblúk, pretože existujú podozrenia, že vyšetrovatelia okolo Diany Santusovej, ktorí mali zasahovať do vyšetrovaní vážnej korupcie vlád Smeru, sa stretávali a koordinovali v Žilinkovej kancelárii.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: SITA.sk – Šeliga dáva podanie na NAKA pre zneužitie právomoci, generálna prokuratúra je podozrivá z krivenia spravodlivosti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *