Rusko pokračuje v mučení obrancov Azovstaľu a neponáhľa sa s ich prepustením

19.10.2023 (SITA.sk) – Rodinní príslušníci ukrajinských obrancov z pluku Azov, ktorí sa dostali do zajatia, žiadajú kompetentných, aby mali títo vojaci prioritu pri výmenách zajatcov.

Ruské väznice

Ako referuje web Kyiv Post, tvrdia, že bojovníci z pluku Azov zajatí pri obliehaní Mariupoľa čelia v ruských väzniciach extrémnym podmienkam.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Predstavitelia ukrajinskej vlády tvrdia, že sa usilujú rovnako o návrat všetkých vojnových zajatcov, ktorých Rusko zadržiava, a to bez uprednostňovania jednotiek.

Kremeľ sa neponáhľa

Podľa rodín boli vojnoví zajatci z pluku Azov, ktorí sa vzdali ruským jednotkám po tom, ako počas obliehania Mariupoľa hrdinsky bránili miestnu oceliareň Azovstaľ, údajne vystavení extrémnym podmienkam.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Vrátane bitia, mučenia, odopierania lekárskej starostlivosti a iným porušeniam medzinárodných zákonov ozbrojených konfliktov. Dodávajú, že Kremeľ sa pri bežných výmenách väzňov neponáhľa s prepustením žiadneho z nich.

Združenie rodín obrancov z Azovstaľu, skupina rodinných príslušníkov pluku Azov a ďalších, ktorí bránili oceliareň Azovstaľ, tvrdia, že Rusko vybralo pre týchto vojnových zajatcov tvrdšie podmienky v prísne strážených väzniciach. V ruskom zajatí je podľa skupín naďalej takmer 2-tisíc obrancov Azovstaľu, z ktorých 700 patrilo k pluku Azov.

Viac k témam: Mučenie, rusko-ukrajinský konflikt, vojnoví zajatci
Zdroj: SITA.sk – Rusko pokračuje v mučení obrancov Azovstaľu a neponáhľa sa s ich prepustením © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *