Rusko nie je pre strednú Európu hrozbou a Ukrajina by nemala vstúpiť do NATO, tvrdí šéf maďarského úradu vlády

3.9.2023 (SITA.sk) – Na dosiahnutie mieru na Ukrajine musí Západ poskytnúť bezpečnostné záruky Rusku a rozhodne odmietnuť členstvo Ukrajiny v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Ako referuje web Kyiv Independent s odvolaním sa na maďarskú verejnoprávnu televíziu MTVA, povedal to šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás.

Ukrajina svoje územia neoslobodí

Vo svojom vystúpení na univerzitnom podujatí Gulyás tvrdil, že Rusko nepredstavuje hrozbu pre strednú Európu, keďže ruská armáda „nedosiahla žiadne rýchle a obrovské výsledky“ na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Maďarský predstaviteľ tiež tvrdil, že Ukrajina pravdepodobne neoslobodí svoje územia okupované ruskými silami.

Podľa Gulyása sa efektívne rokovania medzi Kyjivom a Moskvou môžu uskutočniť len za účasti Washingtonu, pričom dlhodobé mierové úsilie by malo zahŕňať rozmiestnenie mierových síl a iné podobné rozhodnutia. Ukrajina zatiaľ Gulyásovo vyhlásenie nekomentovala.

Novoročný pozdrav od Putina

Maďarsko dlhodobo relativizuje vojnu na Ukrajine. Vytrvalo sa stavia proti tvrdším postihom Ruska či pomoci Ukrajine.

Premiér Viktor Orbán pred niekoľkými dňami vyhlásil, že Ukrajina nemá šancu vyhrať vo vojne s Ruskom. Nechal sa dokonca počuť, že Moskva je čoraz silnejšia.

Orbánove sympatie a náklonnosť voči Rusku nepriamo podčiarkuje i skutočnosť, že bol spolu s niekdajším nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a zosnulým talianskym expremiérom Silviom Berlusconim jedným z troch politikov z EÚ, ktorí tento rok dostali novoročný pozdrav od ruského vodcu Vladimira Putina.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Rusko nie je pre strednú Európu hrozbou a Ukrajina by nemala vstúpiť do NATO, tvrdí šéf maďarského úradu vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *