Rusko je dlhodobá hrozba a tak musí byť nastavená aj nová stratégia NATO, vyhlásil Naď

7.6.2022 (Webnoviny.sk) – Spoločným prioritným záujmom v súvislosti s ukrajinským konfliktom je obrana princípov slobodného sveta a medzinárodného poriadku.

Boj o prežitie

Uviedol to minister obrany Slovenskej republiky (MO SR) Jaroslav Naď (OĽaNO) počas rokovania s ministrami obrany Bukureštskej deviatky, Spojených štátov a Veľkej Británie a zástupcom generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) pre operácie, ktoré sa uskutočnilo 6. júna prostredníctvom videohovoru.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ukrajinský existenčný zápas o prežitie je zároveň bojom za hodnoty mieru, demokracie a právneho štátu. Nesmieme tiež dovoliť, aby Putinov brutálny manifest rozdeľoval našu spoločnosť,“ uviedol po rokovaní minister Naď.

Ministri sa taktiež venovali otázkam, ktoré vyplývajú z aktuálnych procesov v rámci transatlantického partnerstva. V súvislosti s nadchádzajúcim summitom NATO v Madride ministri prediskutovali svoje očakávania, predovšetkým s ohľadom na pripravované prijatie novej Strategickej koncepcie NATO a ďalšie pôsobenie spojeneckých síl na východnom krídle Aliancie.

Rusko je dlhodobá hrozba

Nadchádzajúci summit NATO bude vzhľadom na zásadnú zmenu bezpečnostného prostredia v Európe spôsobenú ruskou agresiou na Ukrajine, jedným z najdôležitejších za posledné roky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Minister Naď počas rokovania s rezortnými kolegami potvrdil pozíciu Slovenska, podľa ktorej musí byť nová strategická koncepcia nastavená na viac konfrontačné a menej predvídateľné obdobie a prostredie, v ktorom Rusko bude predstavovať dlhodobú hrozbu.

„Dôležitý je pre nás hlavne realistický popis súčasného bezpečnostného prostredia a na to naviazané jasné definovanie bezpečnostných hrozieb a výziev. Očakávame preto, že madridský summit vyšle posolstvo jednoty a odhodlania spojencov pokračovať v prispôsobovaní nášho postoja priamo úmerne hrozbám, ktorým čelíme,“ dodal Naď.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Bezpečnostná stratégia, Demokracia, Minister obrany SR, Právny štát, rusko-ukrajinský konflikt, Summit
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko je dlhodobá hrozba a tak musí byť nastavená aj nová stratégia NATO, vyhlásil Naď © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *