Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo arménskeho veľvyslanca, protestuje proti spoločným vojenským cvičeniam

8.9.2023 (SITA.sk) – Ruské ministerstvo zahraničia si v piatok predvolalo arménskeho veľvyslanca, aby vyjadrilo protest proti spoločným vojenským cvičeniam jeho krajiny so Spojenými štátmi a ďalším záležitostiam.

Zahájenie vojenského cvičenia

„Vedenie Arménska podniklo v posledných dňoch sériu nepriateľských krokov,“ uviedlo ruské ministerstvo v stanovisku odkazujúc na manévre, poskytnutie pomoci Ukrajine a kroky smerom k ratifikácii Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu, ktorý v marci vydal zatykač nad ruského vodcu Vladimira Putina.

Ministerstvo sa tiež sťažovalo na vyjadrenia predsedu arménskeho parlamentu, ktoré považuje za urážku hovorkyne ministerstva Marie Zacharovej, ktorá je známa svojimi ostrými komentármi o iných krajinách. Zmienené cvičenia sa za účasti zhruba 175 arménskych a 85 amerických vojakov začnú v pondelok a zamerajú sa na prípravu jednotiek pre mierové operácie.

Rusko-arménske vzťahy

Arménsko cvičenia oznámilo v čase rastúceho napätia s dlhodobým spojencom Ruskom. Rusko-arménske vzťahy sú úzke, Arménsko je členom Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorú vedie Moskva, a na jeho území sa nachádza ruská základňa. Krajina je však tiež od konfliktu s Azerbajdžanom v roku 2020 z Ruska čoraz viac rozčarovaná.

Prímerie, ktoré ukončilo boje, požadovalo, aby ruské mierové sily zabezpečili prechod na ceste vedúcej z Arménska do sporného regiónu Náhorný Karabach, kde žijú etnickí Arméni, v Azerbajdžane. Ten však cestu zablokoval a Jerevan sa opakovane sťažuje, že ruské mierové sily nerobia nič pre jej otvorenie. Arménsko tento rok odmietlo povoliť cvičenia OZKB na svojom území a odmietlo vyslať vojakov na súčasné blokové cvičenia v Bielorusku.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, ruské ministerstvo zahraničia, rusko-arménske vzťahy, Ruský prezident, Vojenské cvičenia, Zatykač
Zdroj: SITA.sk – Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo arménskeho veľvyslanca, protestuje proti spoločným vojenským cvičeniam © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *