Ruské jednotky vedú účinnú obranu, skupiny Štorm-Z však ukazujú na ťažkosti v armáde

24.10.2023 (SITA.sk) – Využitie trestancov v ruskej armáde ukazuje „extrémne ťažkosti“, ktoré má Rusko pri vytváraní bojovej pechoty. Vo svojom spravodajskom hlásení o vojne na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany, informuje portál denníka The Guardian.

Elitné organizácie na taktické iniciatívy

Rusko sa podľa ministerstva stále vo veľkom spolieha na špeciálne určené jednotky „Štorm-Z“ pre miestne útočné operácie na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Tieto skupiny veľkosti roty boli pravdepodobne prvýkrát nasadené v roku 2022. Existuje reálna možnosť, že si ich Rusko pôvodne predstavovalo ako relatívne elitné organizácie, ktoré by sa mohli chopiť taktickej iniciatívy. Prinajmenšom od jari 2023 sa však Štorm-Z v podstate stali trestnými prápormi, ktoré sú obsadené odsúdenými a bežnými vojakmi s disciplinárnym obvinením,“ konštatuje ministerstvo na sociálnej a mikroblogovacej sieti X.

Najnižšia priorita logistickej podory

Viaceré záznamy naznačujú, že jednotky dostávajú najnižšiu prioritu pre logistickú a zdravotnú podporu, pričom opakovane dostávajú rozkaz k útoku, uvádza tiež Londýn.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

„Ruské jednotky často vedú účinnú obranu. Existencia Štorm-Z však poukazuje na extrémne ťažkosti, ktoré má Rusko pri vytváraní bojovej pechoty schopnej viesť efektívne útočné operácie,“ dodáva.

Viac k témam: Britské ministerstvo obrany, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, trestanci
Zdroj: SITA.sk – Ruské jednotky vedú účinnú obranu, skupiny Štorm-Z však ukazujú na ťažkosti v armáde © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *