Rusi otvorili pozemný koridor na Krym a fungujú aj prístavy v Mariupole a Berďansku

7.6.2022 (Webnoviny.sk) – Ruské ministerstvo obrany v utorok vyhlásilo, že otvorilo pozemný koridor na okupovaný polostrov Krym, čo umožní prechod tovaru a civilistov z území na východnej Ukrajine pod jeho kontrolou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruský minister obrany Sergej Šojgu počas konferenčného hovoru povedal, že armáda v spolupráci s ruskými železnicami obnovila 1 200 kilometrov železničnej trate a otvorila cesty, aby umožnila plnohodnotnú dopravu medzi Ruskom, východoukrajinským regiónom Donbas a Krymom. Šojgu tiež uviedol, že obnovili dodávku vody cez Severokrymský kanál. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Podľa oficiálneho prepisu telefonátu, Šojgu povedal, že pozemný koridor umožní Rusku dodávanie tovarov do Mariupoľa, Berďansku a Chersonu, ktoré obsadili ruské sily počas invázie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prístavy v Mariupole a Berďansku podľa jeho slov fungujú normálne a sú pripravené na vývoz obilia.  Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už skôr v utorok zopakoval skoršie tvrdenia Moskvy, že Ukrajina musí odmínovať pobrežné vody, aby mohli lode s obilím prejsť, a ubezpečil, že Rusko im uľahčí prechod a nepoužije odmínované morské koridory na útok na Ukrajinu.

Rusko čelí medzinárodnej kritike pre jeho blokádu kľúčových ukrajinských prístavov, pre ktorú nemožno z Ukrajiny vyviezť viac ako 20 miliónov ton obilia, čo ohrozuje globálnu potravinovú bezpečnosť.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi otvorili pozemný koridor na Krym a fungujú aj prístavy v Mariupole a Berďansku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *