Prokurátor vyzval na zmenu názvu ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne, takéto pomenovanie je v rozpore so zákonom

6.6.2022 (Webnoviny.sk) – Generálna prokuratúra SR (GP SR) navrhuje zrušiť názov ulice Dr. Jozefa Tisu v obci Varín (okr. Žilina). Prokurátor GP SR totiž 30. mája podal obci Varín protest prokurátora proti Všeobecne záväznému nariadeniu obce Varín o určení a zmene názvu ulíc a iných verejných priestranstiev na území obce, z dôvodu, že určenie názvu ulice Dr. Jozefa Tisu je v rozpore so zákonom.

Zmena názvu ulice

Ako doplnil hovorca GP SR Dalibor Skladan, obecné zastupiteľstvo obce Varín je povinné podaný protest prokurátora prejednať v lehote najneskôr do 90 dní.

Vlani si ocenenie Biela vrana prevzala nezávislá poslankyňa Varína Lenka Ticháková. Podľa členky Rady ocenenia Evy Kováčechovej Ticháková ukazuje silu a dôležitosť každého pre zdravie demokracie, najmä v časoch krízy.

Poslankyňa sa vo svojej obci dlhodobo snaží nájsť nový názov pre ulicu Dr. Jozefa Tisa. Pátrala v archívoch, získala stanovisko historikov, robila osvetu a tlačila na zmenu, no v obci čelí urážkam a nepochopeniu.

Obvinení poslanci

Začiatkom tohto roka 10. januára zrušil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na podklade podaných sťažností uznesenie o vznesení obvinenia voči desiatim poslancom obecného zastupiteľstva obce Varín, ktorí boli na základe pokynu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry obvinení z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Dôvodom bolo, že poslanci neodhlasovali zmenu názvu ulice v obci Varín, ktorá je pomenovaná po prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi.

Podpora extrémistických hnutí

Lipšic vo svojom zrušujúcom uznesení okrem iného uviedol, že objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd si vyžaduje, že páchateľ verejne prejavuje sympatie danej skupine.

Prejaviť sympatiu je tak podľa Lipšica možné len aktívnym konaním, verejné prejavenie sympatie nekonaním je z povahy veci nemožné.

Viac k témam: Biela vrana, Extrémizmus, názov ulice
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor vyzval na zmenu názvu ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne, takéto pomenovanie je v rozpore so zákonom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *