Pri páde súkromného lietadla v Rusku zomrel aj Jevgenij Prigožin, potvrdil vyšetrovací výbor

27.8.2023 (SITA.sk) – Ruský vyšetrovací výbor v nedeľu potvrdil, že pri stredajšom páde súkromného lietadla medzi Moskvou a Petrohradom zomrel aj zakladateľ žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Potvrdenie úmrtia

Hovorkyňa výboru Svetlana Petrenková vo vyhlásení uviedla, že forenzné a genetické testy určili, že všetkých desať tiel nájdených na mieste pádu lietadla zodpovedá zoznamu cestujúcich. Vyhlásenie však neuviedlo, čo mohlo spôsobiť zrútenie sa lietadla.

Ruský úrad pre civilné letectvo po páde lietadla konštatoval, že Prigožin a časť hlavných veliteľov jeho žoldnierskej skupiny boli na zozname pasažierov. Pri páde lietadla zomreli všetci siedmi pasažieri a traja členovia posádky.

Úmyselná explózia

Pred dvomi mesiacmi Prigožin viedol jednodňovú vzburu proti veleniu ruskej armády, pričom jeho žoldnieri smerovali z Ukrajiny na Moskvu. Ruský vodca Vladimir Putin tento čin odsúdil ako „velezradu” a sľúbil potrestanie všetkých jej účastníkov. Kremeľ však rýchlo s Prigožinom uzavrel dohodu o ukončení ozbrojenej vzbury, zbavil ho obvinení a umožnil mu odísť do Bieloruska.

Podľa predbežného hodnotenia americkej spravodajskej služby pád lietadla, v ktorom letel Prigožin, spôsobila úmyselná explózia. Zahynul aj Prigožinov zástupca Dmitrij Utkin a šéf logistiky Wagnerovej skupiny Valerij Čekalov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
V Rusku sa zrútilo lietadlo, na zozname cestujúcich bol aj Prigožin (fotografie)

Viac k témam: Pád lietadla, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Úmrtie, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci)
Zdroj: SITA.sk – Pri páde súkromného lietadla v Rusku zomrel aj Jevgenij Prigožin, potvrdil vyšetrovací výbor © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *