Pri Alexandrupoli našli 18 zhorených tiel, požiare vyčíňajú aj na talianskom ostrove Elba či na Tenerife (video+foto)

22.8.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 22. augusta, 15:02

Stovky hasičov sa aj v utorok snažia dostať pod kontrolu veľké lesné požiare v severovýchodnom Grécku aj na španielskom kanárskom ostrove Tenerife, ktoré stále poháňajú suché podmienky a silný vietor.

Pri Alexandrupoli našli 18 tiel

Na severovýchode Grécka, kde vyčíňa veľký lesný požiar, našli hasiči telá 18 ľudí. Polícia povolala tím pre identifikáciu obetí katastrof, aby identifikoval zosnulých, ktorých našli pri chatrči v oblasti Avanta v regióne mesta Alexandrupoli, uviedol hovorca hasičov Ioannis Artopios.

Vzhľadom na to, že nikto v oblasti nehlási nezvestných, úrady prešetrujú možnosť, že obete boli migranti, ktorí prišli do Grécka z neďalekého Turecka.

Požiare v Grécku majú aj úmrtia

V Grécku horia desiatky požiarov, pričom najvážnejší pri prístavnom meste Alexandrupoli už štvrtý deň. V dôsledku neho v noci úrady evakuovali ďalších osem obcí aj nemocnicu v meste. Pri separátnych požiaroch na severe Grécka v centrálnej časti krajiny zomreli dvaja ľudia a dvaja hasiči utrpeli zranenia.

Riziko lesných požiarov v Grécku je v niekoľkých regiónoch extrémne vysoké a úrady tam zakázali verejnosti chodiť do hôr a lesov minimálne do stredy rána, pričom tam nasadili aj vojenské hliadky.

Pomáhajú viaceré štáty

Rumunsko poslalo Grécku na pomoc s požiarom pri Alexandrupoli 56 hasičov a Cyprus dve hasiace lietadlá, Talianski hasiči pomáhajú s požiarom na ostrove Eubója.

Európska komisia v utorok oznámila, že zmobilizovala ďalších päť lietadiel z programu rescEU, ktoré má Európska únia v Chorvátsku, Nemecku a Švédsku, ako aj jeden vrtuľník, 58 hasičov a deväť cisterien z Česka, pričom už sú na ceste do Grécka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesné požiare v Grécku (fotografie)

Ľudí evakuujú z Tenerife aj Elby

Hasiči na Kanárskych ostrovoch sa ešte stále usilujú dostať pod kontrolu požiar, ktorý už týždeň horí na Tenerife. Oheň spálil takmer 15-tisíc hektárov borovicového lesa a krovinatých porastov a vyvolal evakuáciu viac ako 12-tisíc ľudí.

Výstraha pred lesnými požiarmi je v značnej časti Španielska, keďže tam je vlna horúčav, ktorá ortuť teplomera dostala cez 38 stupňov Celzia.

Aj v Taliansku si lesný požiar vyžiadal evakuáciu, a to na ostrove Elba, kde muselo z domov a táboriska odísť 700 ľudí. S ohňom, ktorý sa rozhorel v pondelok a spálil päť hektárov územia, pomáhajú bojovať aj dve lietadlá.

Viac k témam: Hasiči, Lesné požiare v Grécku, lesné požiare v Španielsku, Ostrov Eubója, Tenerife
Zdroj: SITA.sk – Pri Alexandrupoli našli 18 zhorených tiel, požiare vyčíňajú aj na talianskom ostrove Elba či na Tenerife (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *