Prezidentské voľby v Bielorusku boli podľa Korčoka v rozpore s demokratickými princípmi, Lukašenkov režim vyvolal vlnu násilia

9.8.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentské voľby v Bielorusku boli podľa šéfa našej diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS) v rozpore s demokratickými princípmi, ku ktorým sa Slovensko hlási. Informuje o tom v tlačovej správe Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR).

Prenasledovanie novinárov

Slovensko si v utorok podľa rezortu diplomacie pripomína druhé výročie zmarených prezidentských volieb v Bielorusku. Tie na základe početných dôkazov o neprávostiach vyvolali masívne občianske nepokoje a vlnu násilia zo strany Lukašenkovho režimu.

Represie Lukašenkovho režimu pretrvávajú a neustále sa stupňujú. Počet politických väzňov podľa údajov ľudskoprávnych organizácií presahuje 1 200. Režim zlikvidoval niekoľko stoviek mimovládnych organizácií, prenasleduje novinárov a prakticky zničil nezávislé médiá.

Slovensko podporuje Bielorusov

„Spôsob, akým v roku 2020 prebiehali prezidentské voľby v Bielorusku, bol v príkrom rozpore s demokratickými princípmi a hodnotami, ku ktorým sa Slovensko hlási,“ uviedol Korčok, ktorý považuje následné silové potlačenie pokojných protestov a násilie voči občianskej spoločnosti za rozsiahle, systematické a štátom organizované porušovanie ľudských práv.

Slovensko podľa neho trvá na okamžitom prepustení politických väzňov a zastavení represií voči obyvateľom Bieloruska a občianskej spoločnosti. „Zároveň odsudzujem, že nelegitímne vedenie v Minsku umožnilo ruskej armáde využívať bieloruské územie a infraštruktúru na útoky proti Ukrajine,“ dodal šéf diplomacie.

Slovenská republika bude podľa MZVaEZ SR aj naďalej podporovať občanov Bieloruska na ceste k demokracii a slobode, pretože krajina potrebuje celospoločenský dialóg, ktorého cieľom budú slobodné prezidentské voľby uskutočnené podľa medzinárodných štandardov.

Viac k témam: Prenasledovanie, Prezidentské voľby v Bielorusku, Protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentské voľby v Bielorusku boli podľa Korčoka v rozpore s demokratickými princípmi, Lukašenkov režim vyvolal vlnu násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *