Poľskí poslanci schválili vládny plán, usporiadajú kontroverzné referendum spolu s parlamentnými voľbami

17.8.2023 (SITA.sk) – Poľskí poslanci vo štvrtok schválili vládny plán usporiadať kontroverzné referendum spolu s parlamentnými voľbami 15. októbra. Sejm, dolná komora parlamentu, v ktorej dominuje vládna strana, schválil plán s pomerom hlasov 233 za, 211 proti a osem poslancov sa zdržalo hlasovania.

Štyri otázky do referenda

Vyhlásenie referenda, ktoré si vyžaduje ďalšie hlasovanie v parlamente, by malo nasledovať ešte neskôr počas dňa. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) oznámila štyri otázky do referenda.

Otázky sa týkajú prijatia migrantov z Afriky a Blízkeho východu v rámci relokačného programu Európskej únie, odmietnutia privatizácie štátnych podnikov, súhlasu so zvýšením veku odchodu do dôchodku a strhnutia bariéry na hraniciach s Bieloruskom.

Opozičnú strana a jej líder

Kritici tvrdia, že referendum je súčasťou kampane PiS s účelom zdiskreditovať opozíciu. Otázky sa zameriavajú na hlavnú opozičnú stranu Občianska platforma a jej lídra Donalda Tuska, pričom ich stavajú do pozície hrozby pre záujmy Poliakov.

Účasť na referende nie je povinná, ale analytici konštatujú, že predvolebné debaty o štyroch otázkach sú spôsobom, ako zhromaždiť verejnosť okolo politiky populistickej vlády. Opozícia vyzýva na bojkot hlasovania. Pozorovatelia tvrdia, že organizovanie volieb a referenda spolu môže ovplyvniť rozhodovanie voličov.

Viac k témam: Migranti, Parlamentné voľby, Parlamentné voľby v Poľsku, Privatizácia, Referendum
Zdroj: SITA.sk – Poľskí poslanci schválili vládny plán, usporiadajú kontroverzné referendum spolu s parlamentnými voľbami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *