Politológ: Kandidát na prezidenta Forró má potenciál osloviť približne štyri percentá voličov

31.1.2024 (SITA.sk) – Kandidát na prezidenta a predseda strany Maďarská aliancia Krizstián Forró má potenciál osloviť približne štyri percentá voličov.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík, pričom vychádzal z výsledku najsilnejšej maďarskej strany v minuloročných parlamentných voľbách.

Pre slovenskú verejnosť je skoro neznámy

„Netreba zabúdať na dve skutočnosti. Prvá – maďarskí politici sú podobne polarizovaní ako tí slovenskí. Druhá – mnohí Maďari žijúci na Slovensku nevolia dnes podľa príslušnosti k etnicite, ale podľa hodnotového rebríčka kandidátov, podľa ich doterajšieho vystupovania, programu či politických skúseností,“ uviedol politológ vychádzajúc z predpokladu, že podobné voličské správanie bude aj v prípade prezidentských volieb.

Podľa politológa si Forró nezíska priazeň celého južného Slovenska. „Pre slovenskú verejnosť je prakticky neznámy. Viaceré z jeho príspevkov na sociálnych sieťach sú čisto v maďarskom jazyku. Neprihovára sa teda rovnako k slovenským voličom ako k tým maďarským,“ vysvetlil politológ.

Maďarskí voliči môžu pomôcť Pellegrinimu

Z pohľadu predpokladaných lídrov prezidentských volieb Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka sa bude hrať najmä o spomínané štyri percentá voličov, ktorí dali vo voľbách hlas Aliancii.

„Predpokladám, že mnohí z týchto voličov sú sympatizanti politiky Viktora Orbána a keďže maďarská vláda sa určite nejakým spôsobom zapojí do kampane pred prezidentskými voľbami, a to tak, že bude podporovať kandidáta Smeru a Hlasu, môžu maďarskí voliči v druhom kole pomôcť Petrovi Pellegrinimu,“ povedal Štefančík a dodal, že Aliancia však nie je jediným reprezentantom Maďarov na Slovensku.

„Niektorí Maďari možno budú pozorne počúvať aj iných politikov maďarskej národnosti, či Zsolta Simona, alebo Ľudovíta Ódora,“ uzavrel politológ.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta, Politológ, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Politológ: Kandidát na prezidenta Forró má potenciál osloviť približne štyri percentá voličov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *