Polícia musela zasahovať na košickom Pride, priebeh festivalu bol napriek tomu pokojný a bez zranení

27.8.2023 (SITA.sk) – Počas košického Pride-u polícia zaznamenala pokus skupiny osôb narušiť pokojný priebeh podujatia. Ako na sociálnej sieti uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, medzi touto skupinou osôb, ktorá sa na podujatí nezúčastňovala a jeho účastníkmi, došlo k slovnej výmene názorov. Jednu osobu predviedli na policajné oddelenie, za účelom zistenia jej totožnosti.

Ženu prepustili

Osoba, ktorá nebola účastníčkou pochodu a svojím konaním vyvolala dôvodnú obavu z narušenia pokojného priebehu zhromaždenia, odmietla reagovať na opakovanú výzvu hliadky PZ, aby preukázala svoju totožnosť. Osoba nereagovala na výzvy polície a kládla najprv pasívny odpor,” vysvetľuje polícia a dodáva, že žena počas predvádzania začala klásť aktívny odpor.

Osoba bola za použitia donucovacích prostriedkov predvedená na najbližšie obvodné oddelenie za účelom zistenia jej totožnosti, keďže na opakovanú výzvu odmietla svoju totožnosť preukázať,” dodáva polícia s tým, že ženu po zistení totožnosti okamžite prepustili, no je dôvodne podozrivá z priestupku proti verejnému poriadku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Dúhový Pride v Bratislave 2023 (fotografie)

Situácia bola pokojná

Policajti zaznamenali aj priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa mal dopustiť mladý muž. Voči podozrivému boli podľa polície použité donucovacie prostriedky, aby sa zamedzilo narušeniu verejného poriadku.

Polícia tiež uviedla, že osoby počas zákrokov neutrpeli žiadne zranenia. S výnimkou predmetných incidentov polícia hodnotí situáciu počas podujatia ako pokojnú, bez zranení a hromadného narušenia verejného poriadku a nezaznamenala ani ďalšie protiprávne činnosti.

Po zadokumentovaní a vykonaní potrebných úkonov budú predmetné protiprávne konania predmetom ďalšieho objasňovania,” uviedli policajti.

Nerušený priebeh zhromaždenia

Počas verejného zhromaždenia 26. augusta zaisťoval Policajný zbor v spolupráci s príslušníkmi Mestskej Polície Košice primerané bezpečnostné opatrenia, ktorých cieľom bolo zabezpečenie nerušeného priebehu verejného zhromaždenia i ochranu života, zdravia, majetku a verejného poriadku, a tiež predchádzanie protiprávnej činnosti a odhaľovanie páchateľov protiprávneho konania.

Zhromaždenie polícia z pohľadu bezpečnosti a pokojného priebehu monitorovala, a v prípade potreby sme prijali adekvátne opatrenia,” doplnila polícia.

Jedenásty ročník podujatia Pride Košice reagoval na teroristický útok v bare Tepláreň v Bratislave a jeho dôsledky. Druhý najväčší festival za práva LGBTI+ ľudí na Slovensku sa v Košiciach začal 19. augusta a vyvrcholil v sobotu 26. augusta hlavným Pride dňom a dúhovým sprievodom centrom Košíc.

Viac k témam: Dúhový pochod, LGBTI, Práva LGBT ľudí, Pride Košice
Zdroj: SITA.sk – Polícia musela zasahovať na košickom Pride, priebeh festivalu bol napriek tomu pokojný a bez zranení © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *