Pojednávanie v kauze Dobytkár pokračuje, hlavný obžalovaný Kropil čiastočne priznal nepriamu korupciu

8.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 8. júna 2022, 12:14

Hlavný obžalovaný v korupčnej kauze známej ako Dobytkár, veterinár Ľubomír Kropil vyhlásil, že nevyužíva ani jednu z možností urobiť vyhlásenie o svojej vine alebo nevine a uviedol, že bude vypovedať. Vo výpovedi povedal, že čiastočne priznáva spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania.

Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti popiera, preto sa nemôže k skutkom priznať v celosti. Pojednávanie v tejto kauze pokračuje v stredu na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Poskytovali reálne služby

Obžalovaný Kropil hovorí, že prostredníctvom svojej firmy pomáhal vypracovávať žiadosti na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). Podľa jeho slov to robil na základe zmlúv pre žiadateľov, ktorých väčšinou doviedol obžalovaný Viktor Miklas, ktorý už priznal vinu vo všetkých skutkoch.

„Žiadateľom sme poskytovali reálne služby,” konštatoval obžalovaný s tým, že za tieto služby faktúrovali žiadateľom časť cez jeho spoločnosť a časť cez spoločnosť Miklasa.

Niekoľkokrát sa rozplakal

Ľubomír Kropil priznal, že za pomoc platil jednému z obžalovaných, bývalému výkonnému riaditeľovi PPA Ľubomírovi Partikovi 1 000 eur mesačne, čo malo byť spolu za obdobie rokov 2012 až 2016 okolo 40-tisíc eur. V tomto priznáva svoju vinu s tým, že on od nikoho úplatky nežiadal.

V období 2016 až 2020 už nebol konateľom firmy a bol len sprostredkovateľom, a priznáva, že aj tu odovzdával ďalším ľuďom peniaze, ktoré boli podľa neho legálne zdanené. Obžalovaný sa niekoľkokrát pri čítaní svojej výpovede rozplakal.

Po výpovedi k skutkom obžalovaný požiadal zo zdravotných dôvodov o možnosť nezúčastňovať sa na súdnom konaní a uviedol, že využíva svoju možnosť ďalej nevypovedať.

Výpoveď pod nátlakom

Kropil tiež konštatoval, že svoje výpovede v rámci prípravného konania urobil pod nátlakom vo väzbe a v zlom zdravotnom stave. Prokurátor preto v súvislosti so zmenami vo výpovedi obžalovaného oproti predchádzajúcim navrhol prečítať jeho staršie výpovede z prípravného konania.

Súd sa s návrhom stotožnil napriek výhradám niektorých advokátov, takže budú čítané výpovede obvineného z prípravného konania.

Senát zároveň súhlasil s odchodom obžalovaného z hlavného pojednávania zo zdravotných dôvodov, pričom obžalovaný súhlasil s vykonaním pojednávania bez jeho prítomnosti.

Väčšina obžalovaných vinu poprela

Na pojednávaní v máji priznal vinu vo všetkých skutkoch obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vo Zvolene Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste, pričom nevylúčil vypočutie tohto obžalovaného.

Väčšina ďalších obžalovaných vinu poprela alebo sa odmietla vyjadriť, pričom Kropil nebol prítomný. Jedna z obžalovaných právnických osôb bola súdom vyňatá na samostatné konanie.

Obžaloba na 13 osôb

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Kropil, právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Miklas.

Rozsiahly spisový materiál

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev.

V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že u piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia “Dobytkár”, Korupcia, Podplácanie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie v kauze Dobytkár pokračuje, hlavný obžalovaný Kropil čiastočne priznal nepriamu korupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *