Po 16 rokoch na úteku zadržali mafiánskeho zabijaka, pracoval ako pizzaiolo

3.2.2023 (Webnoviny.sk) – Vo Francúzsku chytili odsúdeného mafiánskeho zabijaka, ktorý bol na úteku od roku 2006. Najmenej tri roky pritom pracoval ako pizzaiolo v talianskej reštaurácii. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Edgardo Greco, ktorého zadržali v Saint-Étienne je už druhým známym členom mafie, ktorého talianske úrady dolapili v posledných týždňoch. „Bosa bosov“ sicílskej Cosa Nostry, Mattea Messinu Denara, chytili po 30 rokoch na úteku, keď navštívil kliniku na Sicílii.

Oboch pritom hľadali za brutálne vraždy z deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Telá rozpustené v kyseline

Šesťdesiattriročného Greca, ktorý bol členom ‘Ndranghety, hľadali v súvislosti s vraždami dvoch bratov počas „vojny mafie“ medzi dvoma gangmi začiatkom deväťdesiatych rokov. Stefana a Giuseppeho Bartolomeovcov v januári 1991 dobili na smrť v mestečku Cosenza.

Ich telá nikdy nenašli a predpokladá sa, že ich rozpustili v kyseline. Greco bol členom konkurenčného gangu a čelil tiež obvineniu z pokusu o vraždu iného muža v tom istom roku a v rovnakom meste. Keď na neho sudca v roku 2006 vydal zatýkací rozkaz, dal sa však na útek.

Používal meno zločinca z Apúlie

O osem rokov neskôr sa usadil vo francúzskom meste Saint-Étienne, juhozápadne od Lyonu, a začal pracovať ako pizzaiolo v talianskej reštaurácii. Vystupoval pritom pod falošnou identitou, ako Paolo Dimitrio. V Taliansku ho medzičasom v neprítomnosti odsúdili na doživotie a vydali na neho európsky zatykač.

V júli 2021 si bol Greco už taký istý svojou novou identitou, že sa dokonca objavil v miestnych novinách, kde sa chválil „regionálnymi a domácimi receptami“ jeho reštaurácie, ako ravioli, rizoto či tagliatelle. Greco, ktorý používal meno zločinca z Apúlie, bol už šedivý a mal okuliare a článok o ňom hovoril ako o rodenom Talianovi, no srdcom zo Saint-Étienne.

Stále ho však hľadal významný protimafiánsky prokurátor Nicola Gratteri, ktorý strávil desiatky rokov bojom proti rastúcemu vplyvu ‘Ndranghety.

Talianski Karabinieri vo vyhlásení informovali, že od roku 2019 vyšetrovatelia vystopovali Grecovu podpornú sieť, čo ich doviedlo až do Saint-Étienne. Do operácie proti ‘Ndranghete sa zapojil aj Interpol a francúzske úrady vykonali sledovanie na mieste, kde predpokladali Grecovu prítomnosť. Keď potom talianska polícia potvrdila jeho totožnosť, nasledovalo zatknutie.

Viac k témam: ‘Ndrangheta, Krimi, Mafia
Zdroj: Webnoviny.sk – Po 16 rokoch na úteku zadržali mafiánskeho zabijaka, pracoval ako pizzaiolo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *