Pápež František prijal rezignáciu poľského biskupa po škandále s homosexuálnymi orgiami v jeho diecéze

24.10.2023 (SITA.sk) – Pápež František v utorok prijal rezignáciu poľského biskupa, ktorého diecézou otriasli správy o homosexuálnych orgiách s mužským prostitútom v kňazskom byte, ako aj o predchádzajúcich násilných incidentoch týkajúcich sa jeho duchovenstva.

Diecéza v centre pozornosti

Vatikán neuviedol dôvod, prečo sa 59-ročný biskup Grzegorz Kaszak vzdal funkcie šéfa diecézy Sosnowiec na juhozápade Poľska. Jeho diecéza sa však opäť dostala do centra pozornosti po tom, čo bol jeden z jeho kňazov vyšetrovaný za údajné organizovanie homosexuálnych orgií vo svojom byte v meste Dabrowa Gornicza, na ktorých sa zúčastnil mužský prostitút.

Poľské médiá informovali, že jeden z účastníkov večierka skolaboval po predávkovaní tabletkami na erektilnú dysfunkciu. Prokurátor uviedol, že kňaz je podozrivý z toho, že „neposkytol pomoc osobe, ktorej život bol v ohrození“, pretože sa údajne pokúsil zabrániť vstupu záchranárov do bytu.

Rýchle odvolanie Kaszaka

Nebol to prvý incident s duchovnými v tejto diecéze, ktorý sa prepieral v médiách, čo naznačuje, že škandál s orgiami bol poslednou kvapkou pre Vatikán. Pápež František neobvykle rýchlo odvolal Kaszaka po tom, čo biskup povedal, že 29. septembra ponúkol rezignáciu.

Poľskou katolíckou cirkvou už niekoľko rokov otriasajú obvinenia zo sexuálneho zneužívania maloletých s účasťou duchovenstva a iné škandály, ktoré viedli k núteným rezignáciám viacerých biskupov a pošramotili povesť cirkvi v domovine svätého Jána Pavla II.

Viac k témam: Homosexualita, Škandál
Zdroj: SITA.sk – Pápež František prijal rezignáciu poľského biskupa po škandále s homosexuálnymi orgiami v jeho diecéze © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *