Nemecko plánuje zmierniť pravidlá získania občianstva, krajina chce prilákať pracovníkov a pomôcť ekonomike

23.8.2023 (SITA.sk) – Nemecko plánuje zmierniť pravidlá týkajúce sa občianstva. Vláda v stredu schválila legislatívu, ktorá by mala posilniť integráciu prisťahovalcov a pomôcť ekonomike, ktorá zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov.

Súhlas dolnej komory parlamentu

Legislatíva prijatá kancelárom Olafom Scholzom a jeho ministrami si ešte vyžaduje súhlas dolnej komory parlamentu, kde má sociálne liberálna trojkoalícia pohodlnú väčšinu. Účinnosť by mohla nadobudnúť v januári.

Vláda plánuje umožniť ľuďom získať občianstvo po piatich rokoch v Nemecku alebo troch v prípade „mimoriadnych integračných úspechov“, a nie po súčasných ôsmich alebo šiestich rokoch.

14 percent populácie nemá nemecké občianstvo

Deti narodené v Nemecku by sa automaticky stali občanmi krajiny, ak by jeden z rodičov mal legálny pobyt päť rokov, v porovnaní so súčasnými ôsmimi rokmi.

Vláda tvrdí, že 14 % populácie, viac ako 12 miliónov z 84,4 milióna obyvateľov krajiny, nemá nemecké občianstvo a že asi 5,3 milióna z nich žije v Nemecku najmenej desať rokov. Tvrdí, že miera naturalizácie v Nemecku je hlboko pod priemerom Európskej únie.

Viac k témam: Legislatíva, Nemecká ekonomika, nemecká vláda, Občianstvo, Pracovníci, Prisťahovalci
Zdroj: SITA.sk – Nemecko plánuje zmierniť pravidlá získania občianstva, krajina chce prilákať pracovníkov a pomôcť ekonomike © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *