Nemecká vláda schválila plán legalizácie marihuany, stanovili aj podmienky a obmedzenia

17.8.2023 (SITA.sk) – Nemecká vláda v stredu schválila plán liberalizácie pravidiel týkajúcich sa konope. Legislatívu, ktorú prezentujú ako prvý krok dvojstupňového plánu, musí ešte schváliť parlament. Schválenie vlády je však krokom vpred pre prominentný reformný projekt sociálne liberálnej koalície kancelára Olafa Scholza.

Stanovené limity

Návrh zákona, o ktorom kabinet dúfa, že začne platiť koncom roka, počíta s legalizáciou držby 25 gramov konope na rekreačné účely a umožnenie jednotlivcom pestovať až tri rastliny konope. Jednotlivci si budú môcť kúpiť do 25 gramov konope denne alebo maximálne 50 gramov mesačne, u ľudí mladších ako 21 rokov je limit 30 gramov.

Obyvatelia Nemecka, ktorí majú 18 rokov a viac, sa budú môcť pridať k neziskovým „konopným klubom“ s maximálnym počtom 500 členov, ktoré budú mať povolenie pestovať konope pre ich osobnú spotrebu. Zakázané je členstvo vo viacerých kluboch.

Obmedzenia pre kluby

Náklady klubov by boli hradené z členských poplatkov, ktoré by boli rozložené podľa toho, koľko konope členovia užívajú. Vláda tiež plánuje zákaz reklamy alebo sponzorovania konope a klubov.

Konzumácia nebude povolená v okruhu 200 metrov od škôl, ihrísk a športových zariadení alebo v blízkosti priestorov spomenutých klubov. Legislatívu má sprevádzať kampaň, ktorej cieľom je upozorniť mladých ľudí na riziká konzumácie kanabisu.

Minimalizovanie zločinu

Nemecký kabinet dúfa, že tento plán pomôže ochrániť spotrebiteľov pred kontaminovanými produktmi a zníži s drogami súvisiaci zločin. Minister zdravotníctva Karl Lauterbach uviedol, že očakáva, že systém prinesie konkurenčné ceny a potlačí čierny trh.

Stredopravá opozícia tvrdí, že vláda napriek európskym právnym prekážkam a odborným posudkom nalieha na legalizáciu rizikovej drogy. Organizácia zastupujúca nemeckých sudcov tvrdí, že plán pravdepodobne skôr zvýši než zníži zaťaženie súdneho systému a môže dokonca zvýšiť dopyt po konope na čiernom trhu. Spokojní nie sú ani niektorí zástancovia legalizácie.

„Od ministra zdravotníctva dostávame nadmernú reguláciu, pokračujúcu stigmatizáciu užívateľov konope a príliš tesný regulačný korzet, ktorý jednoducho znemožňuje mnohým a mnohým (konopným klubom) pracovať,“ povedal Oliver Waack-Jürgensen, ktorý šéfuje berlínskemu „konopnému spoločenskému klubu“ High Ground a je tiež v rade národnej asociácie zastupujúcej takéto kluby.

Viac k témam: Konope, legalizácia marihuany, Návrh zákona, nemecká vláda, nemecký minister zdrvaotníctva, Zločin
Zdroj: SITA.sk – Nemecká vláda schválila plán legalizácie marihuany, stanovili aj podmienky a obmedzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *