„Naučíme vás milovať svoju vlasť“, v Tambove vyvesili transparent aj s mapou veľkého Ruska a Aljaškou

16.8.2023 (SITA.sk) – Na budove školiaceho centra v ruskom meste Tambov vyvesili transparent s nápisom „Naučíme vás milovať svoju vlasť“. Na banneri je zároveň vyobrazená mapa Ruska zahŕňajúca celú strednú a východnú Európu, rozdelené Nemecko, Fínsko, Grécko, bývalú Juhosláviu, stredoázijské štáty, Mongolsko a Aljašku. Poukázalo na to napríklad konto Visegrád 24 na platforme X, predtým známej ako Twitter.

Mapy z minulých storočí

Na transparent upozornili prostredníctvom Telegramu miestne médiá, ktoré podotkli, že v školiacom centre sa učia vodiči traktorov, operátori vysokozdvižných vozíkov, žeriavov, bagrov či buldozérov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nie je to pritom prvý raz, čo sa ruskí predstavitelia pýšia mapami z minulých storočí. V máji šéf ruského ústavného súdu Valerij Zorkin priniesol ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi kópiu francúzskej mapy zo 17. storočia, ktorou chcel šéfovi Kremľa dokázať, že Ukrajina v tom čase neexistovala.

Premenovanie agresorského štátu

Obaja sa síce rozplývali nad touto historickou mapou bez Ukrajiny, no v skutočnosti ju na mape mali priamo pod nosom. Pri zväčšení mapy bolo jasne vidieť nápis „Vkraine ou Pays des Cosaques“, v preklade „Ukrajina alebo krajina kozákov“. Toto územie bolo vtedy súčasťou Poľsko-litovskej únie.

V marci zasa na Ukrajine vznikla petícia za premenovanie Ruskej federácie na Moskovskú federáciu a samotného Ruska na historický názov Moskovija.

Ukrajinci chceli týmto ukázať, že Rusko nie je dedičom Kyjevskej Rusi, ako to Kremeľ dlhodobo omieľa v rámci svojej propagandy, ale Moskovského kniežatstva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vtedy nevylúčil premenovanie agresorského štátu, čo sa v Rusku stretlo s pobúrením.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Historické dokumenty, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – „Naučíme vás milovať svoju vlasť“, v Tambove vyvesili transparent aj s mapou veľkého Ruska a Aljaškou © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *