Najpočetnejšiu skupinu cudzincov žijúcich na Slovensku tvoria ľudia so stredoškolským vzdelaním bez maturity

21.10.2023 (SITA.sk) – Najpočetnejšiu skupinu spomedzi cudzincov žijúcich na Slovensku tvoria ľudia so stredoškolským vzdelaním bez maturity, konkréte 27,5 percenta.

Vysokoškoláci z Česka

Druhú najpočetnejšiu skupinu predstavovali cudzinci s vysokoškolským vzdelaním, celkom 21,7 percenta. Nasledovala skupina so základným vzdelaním s podielom deväť percent u cudzincov. Podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021, prichádza najviac cudzincov s vysokoškolským vzdelaním z Česka, viac ako 1 980 ľudí, Ukrajiny, konkrétne 1960 ľudí a Ruska, celkom 1 055 ľudí.

Cudzinci na Slovensku najčastejšie pracovali na pozícii špecialistu administratívnych, podporných a obchodných činností – viac ako 1 500 cudzincov, čo zároveň predstavuje takmer deväť percent. Z týchto cudzincov najviac dosiahlo vysokoškolské vzdelanie, konkrétne 74,4 percenta.

Zdravotníci a pedagógovia

Druhou najčastejšou pracovnou pozíciou u cudzincov bol predavač, ktorú vykonávalo 1 129 ľudí, celkom 6,7 percenta. Na pozícii predavača pracovalo najviac cudzincov so stredným vzdelaním bez maturity, 64,2 percenta a predavačov s vysokoškolským vzdelaním bolo 13,3 percenta, čo je 150 cudzincov. Najviac ich pochádzalo z Ukrajiny (29), Česka a Poľska (rovnako po 20).

Podľa sčítania asi desať percent cudzincov s dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním pracuje ako montážny robotník či upratovač a pomocník. Ide najmä o Ukrajincov. Vysokoškolské vzdelanie majú podľa SODB 2021 najčastejšie cudzinci pracujúci ako špecialisti v zdravotníctve, kde pracuje 92,2 percenta cudzincov s týmto vzdelaním a taktiež pracujúci na pozícii učitelia a odborní pedagogickí pracovníci, na ktorej pracuje 83,2 percenta cudzincov s vysokoškolským vzdelaním.

Stredné vzdelanie bez maturity

„Až v 69 okresoch bolo u cudzincov najčastejšie zastúpené ako ich najvyššie dosiahnuté vzdelanie stredné vzdelanie bez maturity. Vo zvyšných desiatich okresoch prevládalo u cudzincov vysokoškolské vzdelanie, konkrétne v okresoch Bratislava I – Bratislava V, Pezinok, Žilina, Banská Bystrica, Košice I a Košice III,” informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.

Pracovná pozícia predavač prevládala u cudzincov najmä v okresoch Prešovského a Košického kraja, pozícia špecialistu administratívnych, podporných a obchodných činností prevládala u cudzincov v okresoch Bratislava I – V, Pezinok a Senec. Podľa SODB 2021 prevažovala v severných okresoch Trnavského kraja – Skalica, Senica a Trnava a v okrese Malacky v Bratislavskom kraji pozícia montážneho pracovníka.

Zdvojnásobenie počtu cudzincov

V Žilinskom okrese, ako v jedinom na Slovensku, prevládali cudzinci na pozícii riadiaci pracovník (manažér) administratívnych, podporných a obchodných činností. Počet cudzincov, ktorí mali v čase sčítania 2021 na území Slovenska trvalý pobyt, je takmer 58 500.

Ako ukázalo predposledné sčítanie v roku 2011, keď ich na Slovensku s trvalým pobytom bolo zaevidovaných okolo 28 300, ich počet sa takmer zdvojnásobil. Zo SODB 2021 ďalej vyplýva, že na súčasnom pobyte bolo okolo 98 500 cudzincov a aspoň nejaký typ pobytu malo na Slovensku takmer 102 800 cudzincov. Najčastejšími cudzincami s trvalým pobytom u nás sú Česi, Maďari, Ukrajinci, Poliaci a Rumuni.

Viac k témam: Cudzinci, Práca, Sčítanie obyvateľov, Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: SITA.sk – Najpočetnejšiu skupinu cudzincov žijúcich na Slovensku tvoria ľudia so stredoškolským vzdelaním bez maturity © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *