Moskva aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, ruskí agenti môžu vystupovať ako občania tretích krajín

17.8.2023 (SITA.sk) – Moskva po invázii na Ukrajinu aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, keďže boli vypovedaní jej agenti, ktorých mala v Európe s diplomatickým krytím.

Špionážnu prácu môžu vykonávať neoficiálni agenti

Podľa odhadu Centra pre strategické a medzinárodné štúdie bolo v prvých troch mesiacoch vojny na Ukrajine vypovedaných viac ako 450 ruských diplomatov pôsobiacich na ruských ambasádach väčšinou v Európe. Konštatuje to britský portál The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Moskva preto podľa portálu začala aktivovať spiace bunky alebo preniesla viac aktívnej špionážnej práce na neoficiálnych agentov.

Môže pritom ísť aj o ruských agentov vystupujúcich ako občania tretích krajín, ktorí si roky starostlivo budovali svoje krytie.

Odhalení agenti

V priebehu uplynulého roka bolo odhalených aspoň sedem takýchto agentov, a to v Nórsku, Brazílii, Holandsku, Slovinsku a Grécku. Niektorým sa podarilo utiecť a predpokladá sa, že sú naspäť v Rusku. Ostatní sú stále zatknutí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

The Guardian pripomína prípady argentínskeho páru žijúceho v Slovinsku, mexicko-gréckeho fotografa, ktorý mal obchod s niťami v Aténach, a najnovšie troch Bulharov zatknutých vo Veľkej Británii.

Žijú zdanlivo nevinné životy

Mnohých ľudí žijúcich zdanlivo nevinné životy polícia a bezpečnostné sily vo svete v priebehu uplynulého roka obvinili z toho, že sú ruskými spravodajskými agentmi. Mnohých ďalších obvinili z poskytovania informácií Rusku.

Napríklad pracovníka bezpečnostnej služby britského veľvyslanectva v Berlíne, ktorého odsúdili na 13 rokov väzenia, a viac ako desiatku ľudí zatknutých v Poľsku a obvinených z vykonávania rôznych úloh pre ruskú spravodajskú službu, dodáva The Guardian.

Viac k témam: Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Moskva aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, ruskí agenti môžu vystupovať ako občania tretích krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *