Ministerstvo odporúča zvážiť cestovanie do Izraela, nepokoje sa môžu presunúť aj do ďalších častí

9.10.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Izraela z dôvodu zhoršenej bezpečnostnej situácie v krajine pre eskaláciu konfliktu medzi militantmi z Gazy a Izraelom.

Ministerstvo v žiadnom prípade neodporúča cestovať či pohybovať sa v blízkosti pásma Gazy, pretože pretrváva možnosť raketového ostreľovania južného a centrálneho Izraelu militantnými skupinami z pásma Gazy.

Pokyny bezpečnostných zložiek a izraelskej armády

Mimoriadna bezpečnostná situácia však platí na celom území Izraela. Informoval o tom rezort diplomacie s tým, že tí, ktorí sa už nachádzajú v Izraeli by mali venovať maximálnu pozornosť vývoju situácie, sledovať miestne médiá, dôsledne zvážiť nevyhnutnosť presunov v rámci Izraela a rešpektovať pokyny bezpečnostných zložiek a izraelskej armády.

Zvýšená pozornosť pri cestovaní

„Nie je vylúčené, že v najbližších dňoch sa nepokoje môžu presunúť aj do iných častí Izraela. V niektorých častiach Západného brehu môže príležitostne dochádzať k lokálnym nepokojom, resp. k zrážkam radikálnych skupín s bezpečnostnými zložkami. Rovnako je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť pri cestovaní v pohraničných oblastiach na severe krajiny, v oblasti izraelsko-libanonských hraníc a Golanských výšin,” informoval rezort diplomacie a doplnil, že v prípade núdze je možné kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Izraeli na pohotovostnom čísle +972 544556642.

Cestujúcim zo Slovenska ministerstvo ďalej odporúča , aby sa pred cestou do zahraničia zaregistrovali na webovej stránke rezortu diplomacie (i.mzv.sk/registracia ) alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka, čo uľahčí poskytnutie pomoci v prípade, že sa ocitnete v núdzi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Palestínska militantná organizácia Hamas podnikla bezprecedentný útok z Pásma Gazy na Izrael. Militanti vypálili tisíce rakiet a desiatkam bojovníkov z Hamasu sa na niekoľkých miestach podarilo prejsť cez opevnené hranice na územie Izraela a prekvapili krajinu počas sviatku Simchat Tóra.

Slovenský rezort diplomacie dôrazne odsúdil teroristické útoky proti Izraelu a jeho obyvateľom. „Vyjadrujeme našu solidaritu a plnú podporu Izraelu v jeho práve na sebaobranu,” uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Viac k témam: Cestovanie, Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo odporúča zvážiť cestovanie do Izraela, nepokoje sa môžu presunúť aj do ďalších častí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *