Mimovládne organizácie vítajú rozhodnutie Čaputovej nevymenovať Huliaka za ministra (video)

23.10.2023 (SITA.sk) – Mimovládne organizácie vítajú rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej nevymenovať nominanta Slovenskej národnej strany (SNS) Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia.

Riešenie environmentálnych problémov

Petíciu proti jeho vymenovaniu podpísalo 50-tisíc ľudí. Vyhlásila ju iniciatíva My sme les. Ondrej Kameniar z iniciatívy na pondelkovej tlačovej besede uviedol, že v prípade vymenovania Huliaka do funkcie hrozí, že namiesto riešenia nahromadených environmentálnych problémov bude Slovensko riešiť, či sú mimovládne organizácie zahraničnými agentmi.

V čele potrebujeme mať ľudí, ktorí akceptujú najlepšie dostupné vedecké poznatky a dokážu previesť našu krajinu cez tieto náročné a rozhodujúce časy,” tvrdí Kameniar.

Súvislosť s plánom obnovy

Ministerstvo životného prostredia nie je podľa Kataríny Juríkovej z Greenpeace Slovensko dôležité len v tom, že chráni krajinu, prírodu či klímu, ale ovplyvňuje aj veľa ďalších oblastí – či už je to toxické znečistenie, povoľovanie veľkých projektov alebo vedenie dlhodobého procesu na znižovanie emisií. Dodáva, že s envirorezortom súvisí aj plán obnovy a odolnosti, na základe ktorého si ľudia môžu obnoviť domy.

Ak ministerstvo nebude plniť záväzky z plánu obnovy, ohrozí tým prísun peňazí, ktoré nepomáhajú len klíme, ale hlavne ľuďom. Zároveň si nevieme predstaviť, ako nás budú reprezentovať ľudia, ktorí dlhodobo negujú a vyjadrujú sa v rozpore s klimatickým vedeckým konsenzom,” uviedla Juríková. Hlboké nepochopenie problému podľa nej vystihuje aj Huliakov výrok, že klimatická kríza sa nesmie stavať pred hospodárske či ekonomické záujmy Slovenska. „Nie je to obeta, ale príležitosť,” dodala.

Záujmy mimovládnych organizácií

Mimovládne organizácie sa zároveň ohradzujú voči vyjadreniam politických predstaviteľov. „My sa nebránime kontrolám, nám nevadí boj s korupciou, my sme často tí, ktorí upozorňujeme na netransparentné konanie, vyžadujeme kontroly. Často robíme veci nad rámec zákona, aby sme ukázali, ako sme financovaní,” povedala Lucia Szabová z Klimatickej koalície.

Zároveň vyzvala politikov, aby „prestali maľovať terče na chrbát” ľuďom z mimovládnych organizácií či ochranárom. Szabová tvrdí, že majú záujem spolupracovať so štátom.

Vedec Dušan Žitňan zo Slovenskej akadémie vied uviedol, že organizácie robia všetko preto, aby príroda na Slovensku bola v čo najlepšom stave a spolupráca s nimi je vynikajúca. Taktiež vyzval ľudí, aby o mimovládkach nešírili klamstvá, pretože to ničomu ani nikomu neprospieva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Mimovládne organizácie, Politici
Zdroj: SITA.sk – Mimovládne organizácie vítajú rozhodnutie Čaputovej nevymenovať Huliaka za ministra (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *