Miera nezamestnanosti na Slovensku išla nadol vo všetkých krajoch, podľa Krajniaka sa vracia na predpandemickú úroveň

19.5.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. mája, 14:04

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v apríli klesla o 0,13 percentuálneho bodu na 6,54 percenta. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Medziročne sa podľa neho miera nezamestnanosti v minulom mesiaci znížila o 1,46 percentuálneho bodu. Miera nezamestnanosti išla nadol vo všetkých krajoch na Slovensku. Nezamestnanosť na Slovensku sa tak podľa Krajniaka vracia na úroveň spred pandémie.

Najväčšia nezamestnanosť je v dvoch krajoch

„Už sme sa dostali pod úroveň nezamestnanosti, ktorá bola na Slovensku v apríli 2020, už sa vraciame skoro takmer na úroveň pred pandémiou,“ povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Medziročný pokles nezamestnanosti bol podla neho v apríli vyšší ako v marci tohto roka.

Upozornil na to, že do leta minulého roka počet dlhodobo nezamestnaných rástol, odvtedy však aj v tejto kategórii nezamestnaných počet ľudí bez práce klesá. Najvyššia miera nezamestnanosti je podľa ministra v Prešovskom a Košickom kraji, v týchto krajoch je pritom cez 4-tisíc voľných pracovných miest.

Prácu dostali tisícky Ukrajincov

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer poukázal na to, že v apríli si na Slovensku našlo zamestnanie 12,4-tisíca odídencov z Ukrajiny. Ku koncu minulého týždňa podľa neho na Slovensku pracovalo 7,2-tisíca odídencov z Ukrajiny.

„Celkovo sa zamestnalo viac ako 8-tisíc Ukrajincov, ale z nich už tisíc pracovný pomer ukončilo, zrejme sa vrátili späť na Ukrajinu,” povedal. Väčšina odídencov si našla prácu na západe Slovenska, najmenej odídencov pracuje v Prešovskom a Košickom kraji. Odídenci z Ukrajiny sa podľa Zimmera zamestnávajú na pozíciách, ktoré sa nedarilo obsadiť.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Miera nezamestnanosti, Nezamestnanosť v SR, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Miera nezamestnanosti na Slovensku išla nadol vo všetkých krajoch, podľa Krajniaka sa vracia na predpandemickú úroveň © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *