Maďarsko ešte viac oddialilo začlenenie Švédska do NATO, parlament odmietol hlasovať o ratifikácii protokolu

25.10.2023 (SITA.sk) – Maďarský parlament v utorok zamietol návrh na hlasovanie o ratifikácii protokolu o prijatí Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), čím sa ešte viac oddialilo začlenenie tejto severskej krajiny do vojenskej aliancie.

Maďarsko predstavuje hlavnú prekážku vstupu Švédska do NATO po tom, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v pondelok predložil tureckému parlamentu na ratifikáciu protokol o prijatí Švédska. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých 31 existujúcich členov aliancie.

Maďarská vládna strana Fidesz, vedená populistickým premiérom Viktorom Orbánom, ktorý je všeobecne považovaný za jedného z mála spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina v Európskej únii, má absolútnu väčšinu v maďarskom parlamente a od júla minulého roka brzdí snahu Švédska o začlenenie do NATO. Fidesz argumentuje tým, že švédski politici narozprávali „nehorázne lži“ o stave maďarskej demokracie.

Maďarskí predstavitelia predtým opakovane povedali, že ich krajina nebude posledným členom NATO, ktorý schváli členstvo Švédska. Najbližšie bude môcť maďarský parlament hlasovať o tejto otázke počas parlamentnej schôdze, ktorá sa začína 6. novembra.

Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká. Maďarsko a Turecko sú v tejto chvíli jediné členské štáty NATO, ktoré neratifikovali jeho prístupové protokoly.

Viac k témam: Maďarský premiér, Ratifikácia, Ruský prezident, Turecký prezident, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Maďarsko ešte viac oddialilo začlenenie Švédska do NATO, parlament odmietol hlasovať o ratifikácii protokolu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *